Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Průmysl: Amerika v čele, Francie na chvostu

Po dnešku máme úplný obrázek o aktuálním vývoji v průmyslu ve světě. Žebříčku průmyslové aktivity za srpen vládnou Spojené státy americké, naopak na chvost se posunula Francie. Obecně Evropa začíná pociťovat negativní efekty napětí na Ukrajině, a to zřejmě více než Rusko. Aktivitu v průmyslu měří index PMI konstruovaný společností Markit. Jakákoliv hodnota nad bodovou úrovní 50 znamená expanzi průmyslu, naopak hodnota pod 50 signalizuje kontrakci sektoru.

Zatímco celosvětová průmyslová aktivita PMI v srpnu mírně vzrostla na 52,6 bodů, což koresponduje s roční mírou růstu globální průmyslové výroby o 4 až 5 procent (viz graf), v srpnu se naplno projevily regionální disproporce. Průmyslová aktivita v eurozóně poklesla na nejnižší hodnotu od července 2013 (50,7 b.), přičemž největší kontrakci zaznamenává Francie (46,9 b.) a Itálie (49,8 b.)a míra německé expanze se snížila (51,4 b.).

Firmy, především v severní Evropě, signalizují zvýšené obavy ze sankcí proti Rusku a z nejistoty spojené s ukrajinským konfliktem. Ruský PMI index aktivity v průmyslu ale navzdory napjaté geopolitické situaci v srpnu stagnoval na 51,0 bodech, což představuje nízkou, nicméně stále pokračující expanzi sektoru.

Hlavní výrobní PMI pro Českou republiku zůstal v srpnu nad neutrální hranicí padesáti bodů, tak jako v předchozích patnácti měsících, a hodnota 54,3 svědčí o celkovém solidním zlepšování podnikatelských podmínek ve výrobním sektoru, píše se ve zprávě Markit. Hlavní index byl zhruba v souladu s průměrem za stávající období nepřetržitého růstu. Aktuální výsledek ovšem představuje pokles oproti červencové hodnotě 56,5 bodu a je nejnižší od září 2013. I tak je český výrobní sektor v porovnání s ostatními sledovanými zeměmi zřejmě v dobré kondici.

Motor českého průmyslu ztrácí rychlost

V čele žebříčku v srpnu vystřídaly právě Českou republiku Spojené státy americké. Zatímco se západoevropské firmy potýkají s problémy, americký průmysl měřeno indexem PMI rostl v srpnu (57,9 b.)nejrychleji od dubna 2010. Podle Markitu americké firmy zaznamenávají silnější domácí poptávku i export, vývoz z USA roste podle průzkumu nejrychleji za poslední 3 roky, a to navzdory silnějšímu dolaru (dolar je na 11měsíčních maximech k euru 1,3120 EURUSD). Bude-li tempo růstu amerického průmyslu i nadále takto silné, mohl by Fed začít zvyšovat úrokové sazby rychleji, než se dosud předpokládalo (polovina roku 2015).

Newsletter