Průmysl oživil, stavebnictví padlo nejhůř od půlky 2013

AKTUALIZOVÁNO: Průmyslová výroba v lednu zrychlila meziroční růst na jedno procento z prosincových 0,7 procenta. Stavebnictví ale v úvodu roku 2016 propadlo meziročně nejprudčeji od června roku 2013. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. 

K lednovému růstu průmyslu nejvíce přispěla výroba aut, klesla naopak produkce elektřiny nebo chemických látek. Tržby z průmyslové činnosti byly v lednu meziročně nižší o 2,2 procenta, hodnota nových zakázek vzrostla o 2,4 procenta. 

Po očištění od vlivu počtu pracovních dnů vzrostla průmyslová produkce meziročně o 3,5 procenta. Ve srovnání s prosincem byla po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 3,7 procenta.

Výroba aut, která tradičně táhne celý průmysl, vzrostla v lednu meziročně o 10,7 procenta. Produkce kovových konstrukcí a kovodělných výrobků byla vyšší o 4,8 procenta, výroba pryžových a plastových výrobků o 5,9 procenta. Klesla naopak produkce v odvětvích výroba a rozvod elektřiny, plynu, tepla a klimatizovaného vzduchu, a to o šest procent. Výroba chemických látek a chemických přípravků byla nižší o 13,9 procenta a o více než deset procent klesla i produkce základních kovů, hutní zpracování kovů a slévárenství.

„Průmyslová výroba letos bude na jedné straně zpomalena výrazně nižší investiční aktivitou, na druhé straně však bude působit další postupné oživení na hlavních českých exportních trzích v čele s Německem. Dařit by se mělo zejména automobilovému průmyslu, který vyjde vstříc sílící domácí poptávce v západní Evropě. Pomáhat nepřestanou ani nízké ceny komodity, které se sice pravděpodobně již odrážení od svého dna, nicméně jejich růst bude pozvolný a po většinu roku by měly být meziročně nižší. Navíc se zprovozňují jak další bloky v Dukovanech, tak by v létě mohl znovu naběhnout provoz v litvínovské rafinerii,“ soudí ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. 

Stavební produkce v Česku v lednu meziročně klesla o 10,4 procenta po prosincovém revidovaném růstu o 3,3 procenta. Stavebnictví tak zaznamenalo největší pokles od června 2013. Podepsalo se na tom mimo jiné pozemní stavitelství, kde produkce klesla o 13,1 procenta.

„Český průmysl začal letošní rok růstem, což dále snižuje riziko, že by se v ekonomice blížila krize. Průmysl totiž udržel růst, i když se v něm předpokládaným způsobem projevila řada negativních faktorů. Chemický průmysl nadále sužovala nefunkční výroba v Unipetrolu. Výrobu elektřiny snižovaly odstavené bloky v Dukovanech. Výroba stavebních hmot klesla v souvislosti s předpokládaným (a doufejme že přechodným) útlumem ve stavebnictví. K dalšímu propadu došlo ve výrobě základních kovů, kde kulminoval nepříznivý cenový vývoj. Přes uvedené negativní faktory dokázaly průmysl jako celek udržet v tempu tradiční tahouni. Výroba aut a farmaceutických výrobků udržely meziroční dvojciferný růst. Solidním tempem roste výroba nábytku, plastů i kovových výrobků. Vyzdvihnout je třeba výkon menšího odvětví textilií. Strojírenství v lednu zaváhalo, ale nové zakázky v lednu naznačily dobrou perspektivu tohoto důležitého odvětví. Charakteristickým znakem průmyslu dnešních dnů je tedy diferenciace mezi odvětvími. Ta bude nepochybně pokračovat, ale bazické efekty začnou postupně hrát ve prospěch meziročně vyššího tempa výroby. Náš výhled na celoroční růst průmyslu o 3.5 % nadále považujeme za realistický,“ uvedl pro Roklen24 hlavní ekonom UniCredit Pavel Sobíšek.       

Newsletter