Průmysl se odrazil ode dna. Automobilky vyrábí téměř stejně jako loni

Car production line

Českému průmyslu se daří lépe, než se očekávalo. I tak se ale stále propadá. Hodnoty obkreslují písmeno „V“, ale stále je příliš mnoho rizik na sázku, že jsme z nejhoršího venku.

Průmyslová produkce v červenci vzrostla oproti červnu o 5,7 %. Nicméně z velmi nízkých červnových hodnot jde stále o meziroční propad o 5 %. Hodnota nových zakázek poklesla meziročně o 3,6 %. Automobilová výroba se vrátila téměř na úroveň loňského roku. Po obřích propadech o 81 % a 50 % v nejkrizovějších měsících je nyní za červenec meziroční změna „pouhých“ 0,7 %. I přes standardně slabší prázdninové měsíce tak situace v české ekonomice vypadá nadějně a oči se tak upínají zejména k možné druhé vlně a případným vládním opatřením, která by mohla ostré „V“ přepsat druhým dnem na „W“.

Vedle toho Český statistický úřad zveřejnil data o stavební produkci, která meziročně spadla o 10,4 %. S tím souvisí i smutná statistika nižšího počtu zahájených bytů, kterých je meziročně o 11,3 % méně. Také dokončených bytů je o 9,3 % méně než vloni ve stejnou dobou. Současně s tím poklesl počet zaměstnanců ve stavebnictví.

Bez zajímavosti nebyla také česká obchodní bilance, která v letos do července zaznamenala přebytek 65,2 miliardy korun. Meziročně je tak obchodní bilance nižší o 38,3 miliardy. Koronavirus se podepsal jak na dovozu, který poklesl o 10,6 %, tak na vývozu, jenž klesl ještě více, o 11,8 %. Pozitivní je však meziměsíční růst, který byl jak v dovozu, tak ve vývozu.

Koruně se včera nedařilo a na konci dne oslabila jak proti euru, tak proti dolaru. S dolarem svedla boj zejména dopoledne, kdy odvrátila silné oslabení až nad 22,45 USDCZK, ale i tak zůstala na konci nad 22,4 USDCZK. U eura byla situace podobná, i když o něco mírnější. Dopolední oslabení nad 26,55 EUCZK tak skončilo nakonec jen těsně pod 26,5 EURCZK.

Ve Spojených státech se včera z důvodu Labor Day neobchodovalo. Ze zahraničních dat tak byla zajímavá pouze průmyslová produkce v Německu, která byla výrazně pod očekávání. Analytici sice nečekali stejný růst jako v červnu, kdy se průmysl vyšplhal na 9,3 %, ale přesto předpokládali solidních 4,7 %. Místo toho nakonec průmysl rostl o pouhé 1,2 %, což je významný propad růstu oproti květnu a červnu. Pro představu to znamená, že je německý průmysl o desetinu níže, než byl před rokem.

Na eurodolaru byl včera jasným vítězem dolar, i když konečné posílení bylo spíše jen kosmetické. Dolar se z hodnot kolem 1,1840 EURUSD postupně s mírnou ranní korekcí dostal až pod 1,182 EURUSD a stabilizuje si tak získanou pozici z minulého týdne.

Dnešek bude dat relativně plný. Český statistický úřad ve spolupráci s Ministerstvem financí a Českou národní bankou zveřejní údaje o finanční aktivitě vlády ČR. ČSÚ dále zveřejní zajímavá data o pravděpodobném propadu návštěvnosti českých hotelů. V Německu jsme sledovali obchodní bilanci a ve Spojených státech nás čeká celá řada úpisů státních dluhopisů, ale také statistika spotřebitelských úvěrů. Hlavní zprávou dne ale bude odhad růstu HDP za druhý kvartál v eurozóně. Očekává se, že se meziročně propadne o 15 %.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1819 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 93,04 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1757 do 1,1891 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,49 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,40 až 26,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,22 až 22,52 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter