Německý Ifo index ukázal větší zlepšení, než dosahoval konsensus trhu. Euro z dat nikterak výrazně neprofituje, obchoduje se nadále nad 1,1930 EURUSD. Měny regionu mírně sílí. Koruna se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny kolem 25,36 za euro.

Průmysl v červnu zpomalil, ale překonal očekávání; rostl o 3,9 %

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla reálně o 3,9 procenta, když analytici dle Bloomberg čekali růst jen o 2,2 procenta. Ve srovnání s květnem byla průmyslová produkce po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 2,5 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která rostla o 16,3 procenta. Dále výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (+ 5,0 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (+12,9 %).

Průmyslová produkce naopak klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků, těžba a dobývání a výroba strojů a zařízení.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky průmyslová výroba výrazně zpomalila svůj růst. Růst táhne automobilový sektor. Bez něj by celkový index vykazoval meziroční pokles. Za slabší dynamikou českého průmyslu podle nás do velké míry stojí útlum investiční aktivity. Průmysl tak má méně zakázek. Velkými propady navíc trpí chemický průmysl, když mimo provoz jsou rafinerie v Kralupech a Litvínově.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červnu meziročně vzrostly o 1,2 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červnu meziročně zvýšil o 2,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců vzrostla o 3,7 procenta na 29 137 Kč.

Newsletter