ECB uvedla, že nevidí potřebu žádné drastické akce zastropující evropské výnosy. Euro sílí nad 1,2100 EURUSD Posilující euro proti dolaru podpořilo zejména korunu a forint. Zlotý čeká na dnešní rozhodnutí o sazbách, což do jeho obchodování vnáší větší nervozitu.

Průmysl v červnu zpomalil, ale překonal očekávání; rostl o 3,9 %

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská průmyslová produkce v červnu meziročně vzrostla reálně o 3,9 procenta, když analytici dle Bloomberg čekali růst jen o 2,2 procenta. Ve srovnání s květnem byla průmyslová produkce po vyloučení sezónních vlivů vyšší o 2,5 procenta.

K meziročnímu růstu průmyslové produkce nejvíce přispěla odvětví výroba motorových vozidel, přívěsů a návěsů, která rostla o 16,3 procenta. Dále výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků (+ 5,0 %) a opravy a instalace strojů a zařízení (+12,9 %).

Průmyslová produkce naopak klesla v odvětvích výroba chemických látek a chemických přípravků, těžba a dobývání a výroba strojů a zařízení.

Podle Viktora Zeisela z Komerční banky průmyslová výroba výrazně zpomalila svůj růst. Růst táhne automobilový sektor. Bez něj by celkový index vykazoval meziroční pokles. Za slabší dynamikou českého průmyslu podle nás do velké míry stojí útlum investiční aktivity. Průmysl tak má méně zakázek. Velkými propady navíc trpí chemický průmysl, když mimo provoz jsou rafinerie v Kralupech a Litvínově.

Tržby z průmyslové činnosti v běžných cenách v červnu meziročně vzrostly o 1,2 procenta.

Průměrný evidenční počet zaměstnanců v podnicích s 50 a více zaměstnanci v průmyslu se v červnu meziročně zvýšil o 2,9 procenta. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda těchto zaměstnanců vzrostla o 3,7 procenta na 29 137 Kč.

Newsletter