Průmysl v eurozóně se nemůže nadechnout, klesá druhý měsíc

Průmysl v eurozóně v červnu pokračoval v poklesu, avšak mírnějším. Průmyslová výroba, po sezónním očištění, klesla o 0,3 %, zatímco trh čekal oživení o 0,4 %. V květnu průmysl klesal o 1,1 %. V meziročním srovnání, tedy vůči červnu 2013, zůstal beze změny, oznámil statistický úřad pro EU, Eurostat.

Evropská ekonomika začíná pociťovat vliv konfliktů na Ukrajině, v Iráku a pásmu Gazy. Poslední špatnou zprávu včera nabídl německý institut ZEW, který zaznamenal v řadě osmý propad důvěry investorů v ekonomiku Německa. Právě geopolitické konflikty jsou podle ZEW hlavním důvodem zhoršeného sentimentu a dá se očekávat, že výkon největší evropské ekonomiky, která je motorem oživení regionu, bude slabší oproti původnímu očekávání.

Meziměsíční pokles průmyslu v eurozóně Eurostat připisuje poklesu výroby netrvanlivého spotřebního zboží (o 1,9 %) a produkci energetického sektoru (pokles o 0,7 %). Výroba kapitálových statků zůstala stabilní, zatímco výroba meziproduktů vzrostla o 0,4 % a zboží dlouhodobé spotřeby se vyrobilo oproti květnu o 2,3 % více.

V celé Evropské unii vyhlíží celková statistika o něco lépe – oproti květnu průmysl klesl o 0,1 % a oproti červnu loňského roku vzrostl o 0,7 %. Za meziměsíčním poklesem je opět slabší sektor netrvanlivého zboží a energií (-1,4 % a -0,6 %). Co do výčtu jednotlivých členských zemí EU28, nejvýrazněji průmysl propadl v Irsku (-16,5 %), Nizozemsku (-3 %) a Litvě (-2,7 %), naopak nejsilněji rostl na Maltě (+5,2 %), v Dánsku (+2,4 %) a v Maďarsku (+1,8 %).

Do meziroční stagnace průmyslu eurozóny promlouval růst produkce netrvanlivých výrobků o 1,7 %, meziproduktů o 0,2 % a pokles výroby kapitálových statků o 0,1 %, trvanlivého zboží o 1,8 % a energií o 3,4 %. Nejlépe se vedlo v Maďarsku (+11,3 %), Rumunsku (+9,9 %) a na Slovensku (+7,5 %), zatímco největší meziroční pokles průmyslu zaznamenaly Řecko (-6,9 %), Malta (-3,8 %) a Lotyšsko (-2 %).

Newsletter