Dolar se drží v mírném zisku v dolarovém indexu i proti euru. Evropské i americké výnosy rostou. Měny regionu jsou ve ztrátě, jediná koruna dopoledne zpevnila. Kurz se krátce podíval pod support 25,90 za euro, poté ale zisky mírně zkorigoval.

Průzkum: Bullish sentiment investorů dále klesá

Po několika volatilních dnech, kdy index S&P500 zastavil růst na nová historická maxima a oslaboval, se sentiment individuálních investorů poněkud zhoršil. Podle Americké asociace individuálních investorů (AAII), která provádí průzkum sentimentu investorů každý týden, poklesl počet optimistických tzv. „bullish“ investorů na 40,38 % z předchozích 44,67 %. Naopak počet pesimisticky naladěných individuálních investorů vzrostl o téměř 3 procenta na 26,6 %. O 1,7 % na celkových 33,0 % se zvýšil podíl neutrálně naladěných investorů.

Počet „bullish“ investorů i přesto zůstává nad dlouhodobým průměrem 38,8 %, a to již pátým týdnem v řadě, což se naposledy podařilo v březnu 2014. Dlouhodobý průměr „bearish“ sentimentu investorů je 30,6 % a „neutral“ 30,5 %.

AAII průzkum sentimentu individuálních investorů je založen na jednoduché otázce, zda investor očekává v dalších 6 měsících spíše růst nebo pokles akciového trhu. Průzkum je považován za kontrariánský indikátor, tedy, že extrémní hodnoty optimismu nebo pesimismu mohou signalizovat změnu trendu na trzích. „Bullish“ sentiment není považován za extrémní, pokud jeho hodnota nedosáhne 60 % (rekordní maximum optimismu bylo dosaženo 6. ledna 2000 hodnotu 75,0 %) nebo nespadne pod 18 % (minimum je 12,0 % z 16. listopadu 1990).

Newsletter