Průzkum ČNB poprvé s odhady Roklen: Od ekonomiky čekáme víc

Na rychlejší růst české ekonomiky v letošním roce proti březnovým odhadům sázejí analytici v čerstvém průzkumu České národní banky. Do toho jsou nově zařazeny také makroekonomické odhady dodané skupinou Roklen a jejím hlavním ekonomem, Lukášem Kovandou. Níže proti březnovému výhledu analytiků a ekonomů zamířily předpovědi pro referenční sazby mezibankovního trhu i swapové sazby, výrazněji pak odhady u IRS sazeb. V zásadě beze změny jsou odhady pro inflaci, očekávaný růst české ekonomiky příštím roce, vývoj kurzu koruny a růst nominálních mezd.

Koruna vůči euru od březnového šetření ČNB do aktuálního oslabila o 0,1 procenta. V průběhu následujících týdnů by měl kurz koruny dle průzkumu ČNB stagnovat a v polovině května se pohybovat poblíž hladiny 27,4 k euru. V dubnu příštího roku by koruna měla obchodovat u 27,35 k euru.

Žádný z dotázaných analytiků a ekonomů letos nepředpokládá změnu současné úrovně kurzového závazku ČNB. Odhady analytiků zůstávají stále koncentrovány především do přelomu let 2016 a 2017. „Do očekávaného termínu ukončení však začínají postupně více vstupovat i spekulace související s uplynutím mandátů některých členů bankovní rady ČNB,“ poznamenala ČNB.

Inflace: Efekt levnější ropy by měl odeznívat

Růst inflace, vyjádřený indexem spotřebitelských cen, v březnu zrychlil o 0,1 na 0,2 procenta. Průměrná prognóza analytiků se však nezměnila: v ročním horizontu zůstala na úrovni 1,4 %, v tříletém horizontu setrvala na úrovni 1,9 procenta.

V následujících měsících by se dle analytiků měla inflace nadále pohybovat poblíž současných velmi nízkých úrovní. Hlavním faktorem brzdícím její růst jsou regulované ceny, ceny energií a pohonných hmot. Nicméně efekt levnější ropy by měl postupně odeznívat. Navíc bude tlumen slabším kurzem koruny k dolaru. Zlepšování ekonomických podmínek v ČR i eurozóně by postupně mohlo přispět k oživení poptávkové inflace, zřetelnější zrychlení spotřebitelských cen ale analytici očekávají spíše až na začátku příštího roku.

Předpověď Roklen:

Míra inflace je mírně vyšší, než s čím ČNB počítala na přelomu roku, kdy dokonce deklarovala ochotu tolerovat mírnou deflaci. Do deflačního pásma přitom tuzemská ekonomika zatím vůbec nezabředla. V makroekonomickém modelu Roklen předpokládáme, že tempo růstu cenové hladiny vzroste ještě v květnu a červnu, aby počátkem druhého pololetí letošního roku začalo opět zpomalovat. Je možné, že se v jednom či dvou měsících ocitne na hranici deflačního pásma, avšak poté by již cenová hladina měla trvaleji růst, zejména pak poté, co odezní efekt propadu cen ropy na světových trzích z druhé poloviny roku 2014. Na konci roku by měla inflace dosahovat opět hodnot klem 0,5 procenta.

Ekonomiku podpoří spotřeba, mzdy i ceny energií

Český statistický úřad zpřesnil odhad meziročního růstu HDP v poslední loňské čtvrtině roku na 1,4 z 1,5 %. V tomto týdnu se dozvíme první odhad růstu české ekonomiky v první čtvrtině roku letošního. Optimismus analytiků ohledně růstu české ekonomiky v letošním roce se mírně zlepšil, průměrný odhad se posunul o 0,1 % vzhůru na 2,5 %. Prognóza hospodářského růstu ČR pro rok 2016 stále zůstává na hodnotě 2,6 %.

Oživení domácí ekonomiky, které analytici očekávají, má být taženo především domácí a do určité míry i zahraniční poptávkou. Spotřeba domácností by měla být povzbuzena klesající nezaměstnaností a růstem reálných mezd. Investiční aktivita má být podpořena nejen snahou o dočerpání prostředků z EU, ale i nižšími cenami energií a oživením zahraniční poptávky. Nárůst exportů pramenící z obnovení zahraniční poptávky však bude kompenzován zvýšením importu, tudíž čisté exporty by mohly působit přibližně neutrálně, shrnuje šetření ČNB.

Předpověď Roklen:

Výhledem Roklen pro výkon české ekonomiky je, že hrubý domácí produkt letos poroste tempem 2,7 procenta, podpořen poměrně nízkými cenami energií, fiskální expanzí vlády a lepšící se ekonomickou situací eurozóny. Ve druhé polovině roku přitom dynamika jeho růst zrychlí. Ekonomická expanze výrazně zlepší situaci na trhu práce, kde ještě v prvním pololetí poklesne míra nezaměstnanosti pod sedm procent, aby se pak dále snižovala až do začátku zimy, kdy se – jako každý rok – sníží poptávka po sezónních pracovnících. Stav trhu práce se pak ale nadále bude zlepšovat i v roce 2016.

Sazby na rok zabetonovány, dle Roklen do 2017

Źádný z analytiků a ekonomů v průzkumu ČNB neřekl, že by čekal změnu sazeb na horizontu příštího roku. V dubnu 2016 by se tak měla 2T repo sazba jako základní měnověpolitická sazba stále nacházet na současné úrovni technické nuly, tedy na 0,05 %. „V komentářích se objevil dokonce i názor, že v souvislosti s nastavením měnové politiky ECB by k prvnímu nárůstu základních úrokových sazeb ČNB nemělo dojít dříve než v roce 2018,“ uvedla ČNB.

12M referenční sazba mezibankovního trhu PRIBOR se od březnového šetření posunula dolů o 2 bp na 0,48 %. Obdobnou změnou prošly i prognózy analytiků a v měsíčním i ročním horizontu shodně poklesly o 3 bps na 0,47 %, resp. 0,52 %. Tržní swapové sazby od poloviny března poklesly o poznání více (5Y o 26 bps a 10Y o 30 bps).

Na to zareagovaly i prognózy analytiků, které u 5Y IRS v měsíčním i ročním horizontu shodně poklesly o 19 bps a v případě 10Y splatnosti o 24 bps v měsíčním a 23 bps v ročním horizontu. Navzdory výraznému úrovňovému poklesu predikovaných IRS, se tak rozdíly mezi 1M a 1R prognózami od minulého šetření příliš nezměnily (u 5Y IRS setrvává na 17 bps a u 10Y IRS se rozšířil jen o 1 bps na 27 bps).

Předpověď Roklen:

Dle výhledu Roklen úrokové sazby, které nastavuje ČNB, nevzrostou letos, ani příští rok. Lze spíše spekulovat o jejich snížení do negativního pásma, po vzoru Dánska nebo Švýcarska, zejména v souvislosti s ukončením či změnou intervenčního režimu, v jehož rámci ČNB oslabuje korunu vůči euru. I tato možnost je však spíše hypotetická. V základním scénáři stále počítáme se zvýšením sazeb nejdříve v roce 2017, poměrně záhy po opuštění intervenčního režimu, uvádí hlavní ekonom Roklen Lukáš Kovanda.

Růst mezd: Firmy v čele až příští rok

Pozitivní ekonomický výhled by měl dle analytiků a ekonomů v průzkumu ČNB letos vést k 3% mzdovému nárůstu a příští rok se jeho dynamika ještě nepatrně zvýší na 3,1 %. Analytici, kteří poskytli své prognózy i v podrobnějším členění očekávají, že letošní růst mezd bude více tažen nepodnikatelským sektorem, když zde odhadují 3,7% zvýšení mezd oproti 2,9% v podnikatelském sektoru.

Příští rok by tomu mělo být naopak: v podnikatelské oblasti by mělo dojít k 2,7% růstu, zatímco zaměstnanci v nepodnikatelském sektoru si mají přilepšit jen o 2,5 %.

Předpověď Roklen:

Zlepšující se situace na trhu práce povede v nadcházející době k zesílení tlaku na růst mezd v soukromém sektoru. V něm se zatím citelně projevují důsledky krize, kdy trhu – z hlediska své vyjednávací síly – zřetelně dominovali zaměstnavatelé. Jejich dominance ale slábne a tento trend bude nadále pokračovat, takže mzdy porostou rychleji než v uplynulé době. Zaměstnanci ve veřejné sféře se už navýšení platů dočkali loni v listopadu a letos v lednu. Celkový růst mezd v tomto i příštím roce bude významnou složkou růstu tuzemské ekonomiky. V roce 2015 by růst mezd – souhrnně v soukromém i veřejném sektoru –  měl dosáhnout 2,9 procenta v nominálním vyjádření.

Newsletter