Průzkum: Fed se až příliš stará o reakce trhu na svoji politiku

Trh se domnívá, že mu americká centrální banka (Fed) věnuje až příliš velkou pozornost. Celkem 70 procent respondentů v červnovém průzkumu pro CNBC uvedlo, že centrální bankéři se až moc zabývají tržními reakcemi na měnovou politiku. Polovina řekla, že na Fed mají významný vliv nejnovější vysokofrekvenční ekonomická data.

„Fed se až příliš zaměřil na krátkodobou volatilitu na trhu,“ řekl hlavní ekonom RDQ Economics John Ryding. „Komunikace je nejasná. … Fed potřebuje přehodnotit a objasnit základy pro své politická rozhodnutí,“ dodal.

Tři pětiny ale míní, že Fed věnuje mezinárodnímu ekonomickému a finančnímu vývoji správnou pozornost. To je hlavní důvod, proč Fed sazby držel a zvýšil je poprvé za devět let loni v prosinci. Někteří si ale myslí, že Fed by měl jít ještě dále. „Mezinárodní trhy a události jsou mnohem důležitější, než si Fed zřejmě uvědomuje, nebo připouští,“ podotkl Robert Brusca z FAO Economics v reakci na průzkum.

 

 

Celkem 41 respondentů, mezi nimiž byli ekonomové, manažeři fondů a analytici, se k dnešnímu rozhodnutí Fedu jednomyslně vyjádřili, že sazby zůstanou beze změny na současné úrovni. Polovina z nich poukázala na slabá květnová čísla z trhu práce. To je podle nich hlavní důvod. Pouze 13 procent zmínilo hlasování Britů o setrvání nebo odchodu z Evropské unie. Nyní očekávají, že další zvýšení bude v září, tedy o měsíc dříve, než se čekalo.

Respondenti letos počítají s tím, že sazby Fed zvýší jednou nebo dvakrát. Sazby by měly ke konci roku dosáhnout 0,74 procenta. „Ekonomické podmínky v USA jsou stabilní a mírně se zlepšují,“ uvedl Thom Melcher, šéf investic PNC Asset Management Group. Hodnocení je podle něj spravedlivé vzhledem k tempu růstu. Dalším krokem Fedu bude utažení měnové politiky, centrální bankéři s tím ale příliš nepospíchají, dodal Melcher.

Z průzkumu CNBC také vyplývá, že Wall Street je za jedno v tom, že příštím prezidentem USA bude Hillary Clintonová. Respondenti se ale rozcházejí v tom, zda bude Clintonová nebo miliardář Donald Trump to je nejlepší pro hospodářství a akciové trhy.

 

Newsletter