Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

Průzkum: Na Číně závisí 3,3 % českého HDP

Přímá angažovanost české ekonomiky vůči Číně není příliš velká. Zhruba 3,3 procenta českého HDP závisí na Číně. Jako první by mohly pocítit ekonomické zpomalení Číny strojírenské firmy exportující do Německa. Příjezdový cestovní ruch by negativně ovlivnila až větší devalvace čínské měny, která je ale nepravděpodobná. Vyplývá to z ankety ČTK mezi analytiky.

Česká ekonomika je v určité byť omezené míře závislá na investiční poptávce čínských firem. Přímý export českých firem do Číny je omezený, roli hrají především subdodávky německým exportérům. Pro Německo představuje Čína odbytiště pro asi 6,5 procenta celkového exportu, v exportu strojírenství a dopravních prostředků činí podíl Číny až deset procent. „Z uvedeného vyplývá, že pokud nějaké české firmy pocítí čínské zpomalení, budou to především strojírenské firmy exportující do Německa,“ řekl ČTK hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Podle Davida Marka ze společnosti Deloitte není přímá angažovanost české ekonomiky vůči Číně příliš velká. Do Číny směřuje pouze 1,2 procenta z celkového českého vývozu. Nicméně řada českých firem dodává do Německa a dalších západoevropských zemí díly k montáži výrobků, které nakonec směřují na čínský trh. Tato nepřímá expozice vůči Číně je zhruba dvojnásobně významná než přímý vývoz do Číny.

„Celkem lze odhadnout, že zhruba čtyři procenta českého vývozu přímo či nepřímo směřuje na čínský trh. Při významu exportu pro HDP lze spočítat, že zhruba 3,3 procenta českého HDP závisí na Číně,“ dodal Marek. Možné zpomalení čínské ekonomiky by ale zasáhlo prakticky celý svět, což by dopady na českou ekonomiku zesílilo, dodal.

Některé symptomy čínských potíží jsou viditelné již dnes, například padající ceny komodit či pokles některých objednávek. Dopady tak mohou brzy pocítit i tuzemské firmy vyvážející do Číny. „Některé továrny už nyní hovoří o poklesu objednávek z této oblasti, nicméně plný dopad má několikaměsíční zpoždění a zde bude klíčové, jak se bude čínská ekonomika vyvíjet dál,“ uvedl hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Podle Hospodářské komory současná ekonomická situace pravděpodobně povede, podobně jako v Rusku, k postupném poklesu dovozů do Číny. „Toto bude mít dopad na českou ekonomiku přímo ale i nepřímo, neb čeští výrobci jsou také dodavateli jiných zahraničních firem, které do Číny dodávají. Problémy lze tedy očekávat i u zemí EU, což sekundárně povede k potížím v ČR,“ uvedl viceprezident komory Bořivoj Minář.

Čína je druhou největší ekonomikou světa po Spojených státech. V poslední době se potýká se zpomalováním hospodářského růstu, i tak ale roste výrazně rychleji než vyspělé země. Hrubý domácí produkt Číny loni vzrostl o 7,4 procenta, což představuje nejpomalejší tempo za posledních 24 let. V první polovině letošního roku růst zpomalil na sedm procent. Obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky vedly k prudkému poklesu na čínských akciových trzích, ke kterému se připojily burzy po celém světě.

Newsletter