První debata Donalda a Hillary. Co přinese akciím?

Boj o Bílý dům se blíží do finále, konečný výsledek může ovlivnit první prezidentská debata, která se uskuteční v pondělí 25. září ve 3:00 SELČ. První ostrý mediální střet mezi Donaldem Trumpem a Hillary Clintonovou může být v krátkodobém horizontu katalyzátorem pro akcie, napsala CNBC.

Index S&P 500 získal po první velké prezidentské debatě hlavních kandidátů od roku 1992 podle společnosti Strategas v průměru 0,85 procenta.

Pokud Hillary v debatě Trumpa porazí, lze čekat slušnou rally na S&P 500, uvedl šéf výzkumu Strategas Daniel Clifton. Pokud naopak uspěje realitní magnát Trump, lze do listopadových voleb očekávat výprodej. To bude ale jen dočasné. Kolem Trumpa je příliš nejistoty, lidé proto připravují na rizikový scénář.

Stratégové říkají, že první ze tří debat by mohla jednoho z kandidátů nastartovat. Souboj je totiž zatím velmi těsný. V sázce je mnoho.

Wall Street doposud vítězství ve volbách, které se konají 8. listopadu, přisuzovala Clintonové. Vychází přitom z faktu, že bývalá první dáma je známým subjektem se silným zázemím a známou politikou. Naopak nad republikánským kandidátem Donaldem Trumpem se vznáší aureola nejistoty. Je nestálý a často mění názory na hlavní témata. Někteří na Wall Street jsou ale nakloněni jeho daňovým návrhům a ekonomickému plánu.

Stratégové v debatě favorizují bývalou ministryni zahraničních věcí, stejně jako v listopadových volbách. Nejnovější průzkum NBC/Wall Street Journal dává Clintonové náskok šesti procentní bodů, dostala by hlasy 43 procent voličů, Trumpa by volilo 37 procent pravděpodobných voličů. Průzkum firmy Rasmussen Reports přinesl opačné výsledky. Pro Trumpa se podle něj vyslovilo 44 procent voličů, pro Clintonovou 39.

Diskusi kandidátů, která bude trvat 90 minut, nebudou přerušovat reklamy. Budou ji vysílat největší americké televizní sítě a kabelové stanice.

Newsletter