První den nového prezidenta. Je „Trump trade“ mrtev?

Americký prezident Donald Trump si dost možná mne ruce. Podle něj „až příliš moc silný dolar“ totiž pokračuje v cestě k dalšímu oslabení. Americká měna tak během dnešního dne oslabila až na 1,5měsíční minimum měřené dolarovým indexem.

Nekorektní Trump a konec politiky silného dolaru. Jak?

Dolarová rally z konce minulého roku je ta tam. Není se čemu divit, obzvláště pokud se podíváte na tvrdá data. Podle americké Commodity Futures Trading Commision se karta obrátila ve prospěch sázek na oslabení americké měny. Data z minulého týdne ukazují, že pozice spekulující na pokles dolaru převyšují ty na „long“ celkově o více jak 310 tisíc kontraktů.

Eurodolar během dneška vystoupal až nad 1,075 EURUSD. Poté však americká měna část ztrát umazala. Aktuálně se obchoduje na 1,074 dolaru za euro.

Na druhou stranu, existují i názory hovořící ve prospěch dolaru, a to například na páru s japonským jenem, u kterého se dostáváme do inflexního bodu 115 USDJPY. Ve prospěch dolaru by v tomto směru mohl hrát vývoj minulého týdne v podobě růstu výnosů amerických státních dluhopisů.

„Jasný vývoj nad 115 USDJPY by signalizoval, že je tzv. „Trump trade“ opět na nohou,“ řekl pro agenturu Bloomberg Boris Schlossberg, Managing Director oddělení FX společnosti BK Asset Management. „Opačný scénář by naopak byl signálem toho, že prvotní nadšení a víra v silným růst americké ekonomiky a měny postupně vyprchávají.“

Konec intervencí v dubnu, či v květnu. Jak ho zobchodovat?

Co se týče koruny, spot na euru zaznamenal vzhledem k vývoji posledních týdnů akci. Česká měna oslabila až nad 27,03 EURCZK, což je důsledek vyhasínajícího zájmu zahraničních spekulantů. Ti se zaměřovali na korunová aktiva s vidinou realizace zisků, které by vznikly v návaznosti na dřívější ukončení intervenčního režimu ČNB, neboli z posílení koruny.

Dění minulého týdne, konkrétně vyjádření několika představitelů rady ČNB, však ukázalo, že je banka ochotna kurzový závazek posunout mnohem dále, a to až do druhé poloviny roku 2017. Z toho důvodu se někteří zahraniční investoři z českého trhu stáhli.

JPMorgan ke koruně: Hedging exportérů silně poroste

„Data přicházející z ekonomiky, zdá se, potvrzují současnou prognózu, která vidí jako nejpravděpodobnější moment pro exit zhruba polovinu roku,“ řekl viceguvernér ČNB Mojmír Hampl v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Nemohu však vyloučit, že přestaneme považovat polovinu roku za nejpravděpodobnější datum konce intervencí a že by se tento nejpravděpodobnější termín mohl přesunout do druhé poloviny roku,“ dodal.

Hampl: ČNB nemá kam spěchat, po „exitu“ čekejme vyšší volatilitu

Ve dvojici s dolarem si česká měna polepšila o zhruba 0,3 % až na 25,16 USDCZK.

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde

Newsletter