Dolar proti euru mírně slábne nad hranici 1,1730 EURUSD. Procyklické měny drží zisky. Z měn regionu je v mírném zisku zlotý a koruna. Domácí měna se obchoduje těsně nad 25,40 za euro.

První hodiny nové O2: kam může akcie vyrůst?

Na pražské burze dnes poprvé obchodují dvě samostatné a na sobě právně nezávislé společnosti, které vzešly z operátora O2, jak jsme jej znali do května. Nová společnost Česká telekomunikační infrastruktura a.s. (CETIN), která přebírá od O2 především telekomunikační infrastrukturu, a nová O2 C.R., nadále v roli operátora. Odlišný předmět podnikání, oddělené vedení, v obou případech zastřešení skupinou PPF. Jak se akciím obou společností bude dařit?

První hodiny obchodování

Akcie nové O2 C.R. se dále obchodují na pražské burze pod stejným kódem ISIN (CZ0 009093209), akcie odštěpené CETIN se od dnešního dne obchodují na neregulovaném trhu pražské burzy Free market pod kódem ISIN CZ0009000089.

Dnešní den byl investory netrpělivě očekáván především z toho pohledu, jak trh nové akcie O2 ocení. Jak vypadají první hodiny obchodování s novými akciemi?

„Akcie O2 byly hned od začátku obchodování velmi žádané. Trh se pohnul z otevírací ceny 63,2 korun díky silné poptávce až nad 80 korun, kde se již začíná formovat slušná nabídka a i objem přes jeden milion akcií může naznačovat, že se růst akcie u hodnot 85 korun zastaví. Nezapomeňme, že v posledních dnech obchodování před rozdělením společnosti prošlo trhem zhruba 16 miliónů akcií v cenách okolo 180 korun a pokud tedy jednoduše odečteme hodnotu CETIN, kde trh stále čeká odkup na úrovni 150 korun, dostáváme se na cenu starého O2 230 korun na akcii, takže si dokážu představit si mnoho investorů 28% profit za týden rádo vezme a tento výběr zisku bude postupně tlačit cenu níž. Nicméně se stále hraje o to, jakou PPF nabídne odkupní cenu pro akcionáře, takže se obchoduje v trhu tak trochu ‚naslepo’,“ komentuje obchodování Ronald Schubert, šéf oddělení Sales&Trading skupiny Roklen.

Pro připomenutí – „staré“ akcie O2 C.R. – tedy akcie, které zohledňovaly hodnotu společnosti před rozdělením – uzavřely poslední obchodní den, kterým byla středa 27.5., na ceně 177,6 Kč. Pražská burza oznámila referenční cenu nové O2 C.R. ve výši 49,4 Kč za akcii, akcie otevřely nad laťkou 63 Kč. Obchodování podpořila zpráva majoritního vlastníka O2, společnosti PPF, že finanční asistenci bude žádat od odštěpené společnosti CETIN a nezatíží tak akcie O2, u kterých by tato půjčka mohla negativně ovlivnit dividendovou politiku. Zároveň vydá nabídku na odkup akcií všem minoritním akcionářům nové vzniklé společnosti CETIN (bez ohledu na to, jak o rozdělení společnosti hlasovali na valné hromadě), oproti předchozím předpokladům PPF podá veřejnou nabídku i na odkup akcií nové O2.

PPF zažádá o úvěr Cetin a nabídne odkup všem akcionářům

Potenciál pro růst i riziko vytěsnění

„Obě tyto zprávy vyznívají pozitivně a jsou beze sporu pro nové akcie O2 podporou. Naše očekávání předpokládala, že nové akcie O2 otevřou zhruba na své účetní ceně, tedy 63 Kč za akcii, podle ocenění násobky EV/EBITDA vidíme prostor k růstu ceny akcií až k laťce 100 Kč za akcii. Předpokládáme, že kolem této ceny se bude pohybovat i nabídka ze strany PPF,“ uvádí k obchodování akcií nové O2 analytička skupiny Roklen Lenka Dvořáková Švejdová. Zároveň upozorňuje, že ačkoli PPF ve své tiskové zprávě uvádí, že nemá zájem stáhnout akcie O2 z burzy, k takové situaci může brzy dojít, pokud dobrovolnou nabídku na odkup akcií O2 přijme dostatečný počet akcionářů. V tuto chvíli drží PPF v O2 85% podíl, pokud tento podíl přesáhne 90 %, PPF bude umožněno minoritní akcionáře zcela vytěsnit.

„Co se týče akcií CETIN, kolem nabídky se množí otazníky především v souvislosti s tím, jak se změní ocenění od předchozího expertního odhadu ve výši 150 Kč za akcii vzhledem k pozitivnímu vývoji výkazů ještě jednotné společnosti O2 za 1. kvartál, i jak ovlivní ocenění oznámená půjčka společnosti PPF. V tuto chvíli se akcie CETIN obchoduje za 138 Kč, větší prostor pro změnu na této akcii do upřesnění nabídky ze strany PPF nevidíme. V každém případě zůstává v případě CETIN daleko větší riziko toho, že PPF přesáhne hranici 90% podílu, což umožní PPF vytěsnit zbývající akcionáře. Proto očekáváme, že většina akcionářů na nabídku PPF přistoupí,“ dodává analytička.

Finanční výsledky nové O2 za 1. pololetí budou zveřejněny 31. července, až po těchto informacích bude možné stanovit přesnější cílovou cenu O2. Do té doby by však měly být zveřejněny nabídky na odkup akcií nové O2 i CETIN ze strany PPF.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter