Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

První indicie z amerického trhu práce. Dolar (chvíli) nad 1,09

Americký dolar odevzdává část svých zisků, které nabral po včerejším pozdním prohlášení guvernéra Fedu v Atlantě, a padá zpět přes 1,09 EURUSD až na 1,093, ačkoli jen krátkodobě. Důvodem jsou slabší než očekávaná data o tvorbě pracovních míst v soukromém sektoru, která slouží jako indikátor důležitějších dat v pátek, jimiž budou tvorba pracovních míst v celé ekonomice a míra nezaměstnanosti. Efekt slábnoucího dolaru se zdá být ovšem dočasný a ten se k euru vrací zpět k hranici 1,09.

Dolar sílí. Člen Fedu naznačil zvýšení sazeb příští měsíc

Dnešní report soukromého poskytovatele dat ADP je zklamáním, jelikož informuje, že soukromí zaměstnavatelé v červenci vytvořili 185 tisíc pracovních míst (nejméně od dubna), zatímco dle konsensu trhu se očekávalo vytvoření 215 tis. míst. Slabší údaj je navíc doplněn zhoršenou revizí silného údaje za červen z 237 tis. na 229 tis.

Důležitost těchto i očekávaných pátečních dat podtrhuje rozhovor z dalším guvernérem Fedu, tentokrát Jeromem Powellem, který opět zmínil podmínku zvýšení sazeb již v září, jíž je právě síla pracovního trhu. Proto budou jakákoliv data z trhu práce v měsíci srpnu sledována a brána jako vodítko k načasování zvýšení sazeb.

Dolaru se tak stále úplně nedaří vytvořit nový silný nákupní moment a další pohyb bude očekáván v pátek. Česká koruna proti dolaru v reakci na pokles dolaru mírně posílila a nyní se obchoduje u 24,80 USDCZK. Pro korunu bude ale zásadní čtvrteční zasedání České národní banky a možná slovní nebo jiná intervence.

Newsletter