Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

„První krůček správným směrem“ aneb Írán si stejně dělá, co chce

„První dětský krůček, který byl proveden správným směrem.“ Přesně tak okomentoval neoficiální dohodu členů OPEC ohledně zmrazení těžby Amir Husajn Zamaninía, náměstek ropného ministra Íránu. Pokud však čekáte, že by ta samá země přispěla ke stabilizaci trhu s černou komoditou, jste na omylu. Podle slov největšího íránského těžaře se země zachová přesně opačně, a to zvýšením svého ropného výstupu.

Podle informací, které Zamaninía poskytl agentuře Reuters, Írán aktuálně těží 3,85 milionů barelů ropy za den, přičemž denní export dosahuje 2,2 milionů. Toto číslo by se však v dohledné době mělo změnit. S tím, co na teheránské konferenci sdělil Ali Kardor, managing director Národní íránské ropné společnosti, je příštím cílem dosažení denní produkce o velikosti 4 milionů barelů. Cílem je tedy návrat zpět do předsakčních úrovní, které dle slova íránského náměstka dosahovaly 4,085 milionů barelů, píše agentura Reuters.

Írán se tedy rozhodl jít proti dohodě ostatních členů OPEC. Ti se na svém posledním, byť neoficiálním, sjezdu v Alžírsku dohodli na zmrazení celkové produkce v denním rozmezí 32,5 až 33 milionů barelů. Jak budou „kvóty“ nastaveny pro jednotlivé země, se rozhodne až na oficiálním setkání, které proběhne na konci listopadu ve Vídni.

Ropa se tak ve víru těchto a dalších informací obchoduje na 51,59 USD za barel v případě Brentu, WTI se pak drží na 49,98 USD. Mnozí analytici stále věří, že až do doby oficiálního sjezdu OPEC se především Brent udrží nad 51 USD. Víra v konečnou dohodu organizace je tak poměrně silná, ovšem, jak v Teheránu řekl sám Kardor, veškerá „očekávání ohledně ropných kvót jsou v případě Íránu nepřijatelná.“

 

Newsletter