První máj jako zisků čas?

„Byl pozdní večer – první máj – večerní máj – byl zisků čas.“ Aneb i tak je možné přeformulovat známou báseň Karla Hynka Mácha, která se v této formě váže k trhům.

V investičním prostředí se totiž traduje známé pořekadlo „Sell in May nad Go Away“. Jeho podstata spočívá v tom, že by investoři měli v květnu vybrat veškeré zisky a dát si od obchodování na nějaký čas pauzu. Oním časem je povětšinou myšleno do listopadu, což přesně pokryje šestiměsíční období, které bývá obvykle silně volatilní. Otázkou tak zůstává, vyplatí se i letos vsadit na známé pravidlo?

Z hlediska historie opravdu platí, že výkon trhů od května do října patří k těm slabším.  Obzvláště to bylo potvrzeno minulý rok. Letos se server Kimble Chart Solutions v tomto směru zaměřil na srovnání vývoje ceny ropy Brent a indexu NYSE, který sleduje stav akcií na známé newyorské burze (viz graf).

U obou sledovaných instrumentů byla za posledních osm let pozorována poměrně silná korelace. Minulý rok si jak index, tak i černá komodita v květnu sáhly na svá maxima [na grafu (1)]. Od rezistenční linie přišel odraz, který se zastavil až o pár měsíců později na supportní hranici klesajícího trendu.

Po odrazu od supportu přišel opětovný růst, který, jak se zdá, dosahuje v dnešních dnech úrovní „lámání chleba“. Jak Brent, tak i index NYSE tudíž v příštích dnech otestují sílu rezistenční linie [na grafu (2)], jež tak v podstatě napoví, zda „Sell in May nad Go Away“ bude platit i letos.

Pokud rezistence potvrdí svou sílu, nastává ideální čas k tomu, aby investoři provětrali své portfolio se ziskem!

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter