První test odolnosti výhledu nižších sazeb

Klíčové body

  • Evropská inflace potvrdí perzistentnost jádrové složky.
  • Americký index výdajů na osobní spotřebu za únor bude meziročně čelit vyšší srovnávací základně.
  • Pokud by americká inflace překvapila vyšším číslem, trh by se mohl většinově přiklonit ke květnovému zvýšení sazeb o 25 bodů.
Zdroj: Depositphotos

Trh americké centrální bance nevěří. Poznali jsme to tehdy, když guvernér Powell na březnovém zasedání zdůraznil, že Fed letos neplánuje snižovat sazby. Aktualizovaná prognóza se od té prosincové příliš nelišila, trhy však začaly pracovat se scénářem blížící se recese. A na tu dle jejich výhledu bude muset centrální banka reagovat snížením úroků.

V době nejpesimističtějšího výhledu, ke kterému přispělo i dění v americkém bankovním sektoru, trh čekal snížení sazeb o 75 bodů ve druhé polovině roku. Pro ten příští pak v jednu chvíli zaceňoval snížení o více než jeden procentní bod. To nás dostalo na hodnoty poklesu úroků o bezmála 200 bodů – až na úrovně 3 % –  za dobu roku a půl. Hranici 3 % přitom Fed v rámci prognózy čeká až v roce 2025.

V průběhu končícího týdne trhy predikci lehce zkorigovaly na zhruba 60bodové snížení ve druhé polovině roku a na sto bodů v roce 2024. Výše se posunuly i výnosy amerických dluhopisů. Střední splatnost dvou let se dostala z minima pod 3,8 % zpět nad 4 %, delší, konkrétně desetiletý výnos pak přidal zhruba dvacet bodů, což ho dostalo nad 3,5 %. Situace zůstává křehká. Opětovnou poptávku po bondech, a s ní i sázky na nižší sazby, může nastartoval další problém amerického bankovního sektoru.

Doposud ale žádný nevidíme. Situace kolem banky First Republic Bank, která byla pod významným tlakem, se, zdá se, uklidnila. Dle některých informací už dokonce ani nehledá kupce. Nervozita panuje kolem společnosti Charles Schwab, z níž odtékají depozita, avšak zatím bez citelnějšího dopadu na celkovou tržní náladu. Pokud tento stav přetrvá, trhy se budou moci opět soustředit na makroekonomický vývoj. První příležitost budou mít již dnes.

V americké ekonomice bude zveřejněna inflace měřená indexem výdajů na osobní spotřebu za únor. Nejsledovanější přitom bude jádrový index, u něhož trh očekává setrvání na meziročním růstu o 4,7 %. To by znamenalo, že se již čtyři měsíce po sobě držíme v pásmu 4,6-4,8 %, což je jasným potvrzením odolnosti inflace, na kterou musí centrální banka odpovědět. U obou indexů, celkového i jádrového, bude hrát roli vyšší srovnávací základna.

Oproti nejistému trhu předpokládáme, že by Fed v květnu mohl (naposledy) zvýšit sazby o 25 bodů, aby se tak dostal na prognózovaný vrchol úroků v cyklu v pásmu sazeb 5-5,25 %. Pokud by report o inflaci překvapil nad očekávání vyšším číslem, trh by dost možná čekalo přecenění úrokového výhledu směrem k námi odhadovaným úrovním (a to minimálně z krátkodobého hlediska). Rizikem by v takovém případě byl mírně silnější dolar a vyšší výnosy ve středních splatnostech.

Obdobně jsme to viděli u prvních odhadů evropské inflace za březen, konkrétně u Španělska a Německa. U obou celková inflace klesla díky cenám energií a efektu srovnávací základny, jádrová však zůstala bez výraznější změny. Výsledkem bylo euro nad hranicí 1,0900 EURUSD a vyšší výnosy podél celé výnosové křivky, zejména pak u střední části.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0901 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0809 do 1,0961 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,53 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,59 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,45 až 23,63 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,45 do 21,80 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter