Pučem trpí jen akcie v Turecku, liru zavrhují Goldman Sachs

Akcie v Evropě po pokusu o převzetí moci z rukou Erdogana v Turecku, který se nezdařil, viditelnými ztrátami netrpí. Situaci ale odnáší turecký akciový trh poklesem o 5 procent a turecká měna lira se z 5% propadu, který nabrala hned v pátek večer v reakci na první zprávy o otřesech v zemi zotavuje. Tomu ale nevěří v Goldman Sachs. Stratégové banky svou predikci pro tureckou měnu srazili. Více pozornosti než Turecku v Evropě vyvolalo převzetí britské ARM Japonci. Její akcie zažily skokový 45% růst.

V úvodu pondělního obchodování evropský akciový index FTSEurofirst 300 přidával až kolem 0,7 procenta, o zisky ale postupně přichází.  V tuto chvíli vidíme obchodování v Evropě nerozhodné u německého indexu DAX, francouzské akcie 0,3 procenta tratí a ty britské naopak získávají.

O závratných 45 procent ihned v úvodu obchodování vylétly akcie britské ARM Holdings. To poté, co japonská banka Softbank oznámila převzetí na ceně 17 liber za kus. To je o přibližně 43 procent nad páteční závěrečnou cenou firmy. Oživení s sebou vyneslo výše také další tituly v technologickém sektoru. Růst vidíme akcie STMicro nebo Dialog Semiconductor.

Japonská SoftBank kupuje britskou ARM za 23,4 miliardy liber

Turecká lira se zotavuje o řádově 3 procenta po poklesu o necelých 5 procent v reakci na turecký armádní puč. „Ceny budou volatilní, ale investoři se přiklánějí k využití situace jako příležitosti nakoupit. Klíčovou otázkou je dopad na dlouhodobou prémii za riziko na trhu,“ soudí pro Bloomberg Tatha Ghose, londýnský analytik Commerzbank.

Zotavení turecké liry nevěří v Goldman Sachs. Hned o víkendu stratégové banky srazili jejich výhled pro liru k americkému dolaru. Z původního výhledu 2,95 zamířili na 3,10. „Bezprostřední dopady byly díky neúspěšnosti puče zažehnány, ale my očekáváme, že politické riziko se zvýší a dopadne to na ekonomiku,“ soudí stratég banky Clemens Grafe.

Trhy už Erdogana prokoukly. A Brusel?

Petr Robejšek: Ankara a Nice

Turecká centrální banka zasedne v úterý. Trh – vyjádřeno konsensem analytiků a ekonomů v anketě Bloomberg – očekává snížení overnight zápůjční sazby centrální banky o 50 bazických bodů, tedy půl procenta. Letos už v zájmu podpory tureckých aktiv i ekonomiky snížila centrální banka sazbu o celkem 175 bazických bodů. 

Tohle tu ještě nebylo: investujte za zajímavý úrok a pivo k němu!

Newsletter