Asijské obchodování se neslo ve znamení mírných tlaků na silnější dolar. Dolarový index se tak odrazil od hranice 90 bodů, euro se proti dolaru posunulo směrem k 1,2160 EURUSD. Tlaky na silnější dolar lehce reflektují i měny regionu, u nichž dnes ráno pozorujeme tendenci mírně oslabovat.

Putin aneb státní peníze zůstanou v rodině

Zeť ruského prezidenta Vladimira Putina bude těžit z levného státního úvěru v objemu 1,75 miliardy dolarů (43 miliard Kč). Peníze totiž budou použity k financování výstavby petrochemického závodu firmy Sibur, ve které Kirill Šamalov, manžel Putinovy dcery Jekatěriny Tichonovové, vlastní významný podíl. Vyplývá to podle agentury Reuters z veřejně dostupných dokumentů.

Společnost Sibur je největším zpracovatelem petrochemikálií v Rusku. Půjčka, kterou firma tento měsíc získala ze státního rezervního fondu, má pouze dvouprocentní úrok, takže je podle finančních analytiků z hlediska dlužníka mimořádně výhodná. Arťom Usmanov z investiční společnosti BCS například odhadl, že tržní úrok by u takovéto půjčky činil více než sedm procent.

Šamalov se podle agentury Reuters k této záležitosti odmítl vyjádřit. Společnost Sibur uvedla, že nemá žádné informace ohledně „vztahů mezi akcionáři podniku a ruským prezidentem“. Dodala, že státní úvěr prošel všemi nezbytnými procedurami a byl schválen zcela v souladu se zákony. Generální ředitel firmy Dmitrij Konov již dříve připustil, že půjčka má „výhodné podmínky“.

Ruský státní rezervní fond obvykle investuje do národních projektů v oblasti infrastruktury, jako jsou železnice, významné silnice či jaderné technologie. Premiér Dmitrij Medveděv v říjnu vydal dekret, který petrochemický závod firmy Sibur zařadil na seznam projektů, do nichž může fond investovat. Prohlásil, že toto rozhodnutí sníží závislost Ruska na dovozu a povede ke vzniku až 15.000 pracovních míst.

Společnost Sibur již dříve uvedla, že její závod bude „největším moderním petrochemickým zařízením v Rusku“. Celková hodnota tohoto projektu činí 9,5 miliardy dolarů. Továrna bude podle firmy vyrábět chemické produkty ze sibiřského plynu.

Šamalov svůj podíl v Siburu po předloňské svatbě s Putinovou dcerou zpětinásobil na 21,3 procenta. Stal se tak druhým největším akcionářem podniku. Hodnota jeho investice nyní dosahuje 2,85 miliardy dolarů (více než 70 miliard Kč), napsala agentura Reuters.

Mezi významné akcionáře Siburu patří také Putinův přítel Gennadij Timčenko. Ten vlastní velký podíl rovněž v plynárenské společnosti Novatek, která také získala peníze ze státního rezervního fondu. Ze seznamu fondu podle Reuters vyplývá, že Sibur a Novatek jsou jedinými soukromými podniky, které si mohou tímto způsobem zajišťovat finance.

Newsletter