Putin OPECu kývl na prodloužení smlouvy. Co na to Američané?

Ropní těžaři úspěšně stabilizují trh, aby však udrželi obnovenou rovnováhu i v roce 2018, budou muset podniknout další kroky, tvrdí hlavní tajemník Organizace zemí vyvážející ropu (OPEC). Co čeká ropný trh v příštím roce a na čem se dohodlo Rusko se Saúdskou Arábií, o tom informovala agentura Bloomberg.

Smlouva o osekání objemu těžby ropy mezi kartelem OPEC a několika nečlenskými státy má vypršet koncem března 2018. Co se stane po posledním březnovém dni prozatím veřejnost netuší. Na stole je například možnost prodloužení aktuální dohody do dalších měsíců příštího roku.

„Shoda panuje v tom, že proces ustálení trhu už je v plném proudu. Aby se však ropný trh choval stabilně i v roce příštím, je potřeba podniknout mimořádné kroky,“ uvedl tento týden tajemník OPEC Mohammed Barkindo. O konkrétnějších záměrech kartelu však neřekl ani slovo.

Ropa Brent díky Kurdům těsně pod hranicí 60 dolarů

I přesto, že Barkindo neposkytl žádné hlubší detaily, k tomu, abychom si udělali alespoň nějaký obrázek, se můžeme poohlédnout po dalších událostech posledních dní. Saúdskoarabský král společně s ropným ministrem se během minulého týdne vydali na oficiální diplomatickou cestu do Ruska, kde se setkali s Vladimirem Putinem. Mluvilo se o vztazích na Blízkém východě, Íránu a především o ropě. Jednalo se o mediálně velmi sledovanou událost, a to právě díky významnému partnerství v oblasti nerostného bohatství, které je klíčem k důležitému příjmu nejen pro občany obou zemí ale především státních kas. Prvním tématem hovorů o černé komoditě bylo prodloužení stávající smlouvy o omezení denní těžby.

„Saúdové se budou snažit získat ‚ano’ o prodloužení smlouvy od prezidenta Putina. To je nejlepší naděje Rijádu, jak udržet cenu ropy Brent mezi 50 a 60 dolary,“ uvedl Chris Weafer z Marco Advisory minulý týden během vyjednávání Saúdské Arábie s Ruskem. A tak se taky stalo. Putin uvedl, že Rusko je ochotné smlouvu prodloužit, a to minimálně do konce roku 2018. 

Schůzka obou hlav státu tedy skončila úspěchem. Další jednání členů OPEC je naplánováno na 30.listopadu, a to tradičně v rakouské Vídni. Ještě předtím se však, podle agentury Reuters, sejdou zástupci OPEC s představiteli Spojených států.

Prosíme naše přátele v Severní Americe, aby přijali společnou zodpovědnost s veškerou vážností, kterou si situace zaslouží,“ uvedl v úterý ráno na adresu amerických těžařů břidlicové ropy Barkindo. Mezi řádky je tak v podstatě vyzval k tomu, aby v rámci stabilizace světového ropného trhu, jak píše sever CNBC, utáhli svou aktuální produkci.

Jak přechytračit Západ? Putin sází na vlivné a schopné prominenty

Generální tajemník OPEC pak dále zdůraznil, že 24členný ropný kartel při zájmu některé ze zemí rád uvítá i nové účastníky dohody. Neuvedl však konkrétně, o které státy by se mělo jednat. „Aktuálně se nemluví o žádném mimořádném shromáždění,“ sdělil. 

A co čekat od další schůzky velikánů ropného trhu? Ministr energetiky Spojených arabských emirátů Suhail Al Mazrouei se vyjádřil optimisticky v tom, že na další konferenci OPEC se jistě dospěje ke konsensu mezi kartelem a nečlenskými státy dohody, přičemž společně by tyto země měly v roce 2018 ještě více stabilizovat trh, uvedl na Twitteru.

Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu?

Jedna zajímavost závěrem. V rámci saúdsko-ruské debaty se objevily spekulace, že možným tématem jednání mohlo být i možné investování Rusů do připravovaného IPO saúdskoarabské těžařské státní firmy Saudi Aramco. Obě strany tyto spekulace zahraničních médií nakonec popřely, avšak faktem je, že pro firmu Rosněfť by mohla být ropa ze Středního východu velkým lákadlem, uvedla agentura Bloomberg. Většina jejich ropy totiž pochází z Arktického moře, kde by mohly být náklady, v případě cen okolo 50 dolarů za barel, neekonomické.

Newsletter