Putin: Rána do zad, vážně dopadne na vztahy s Tureckem

AKTUALIZUJEME: Turecko dnes sestřelilo ruský bombardovací letoun Su-24 v oblasti, kde se stýká jeho hranice se Sýrií. Jde o nejvážnější mezinárodní incident syrského konfliktu. Podle turecké tiskové agentury Anadolu se oba piloti katapultovali a trosky letadla dopadly na pohraniční vesnici na syrské straně hranice. Povstalci z řad syrských Turkmenů oznámili, že oba letce zastřelili ještě před dopadem na zem. Kreml hovoří o vážném incidentu a trvá na tom, že stroj se nacházel mimo turecký vzdušný prostor. Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že jde o „ránu do zad“. Turecký premiér Ahmet Davutoglu prohlásil, že Turecko má povinnost bránit svou hranici.​

Podle Turecka stroj sestřelili piloti tureckých stíhacích letadel; ruská média zprvu informovala o raketě odpálené ze země, prezident Putin však později hovořil o střele vzduch-vzduch vypuštěné tureckou stíhačkou.

V provincii Latákíja, kam Su-24 dopadl, operuje ruská a syrská armáda a letadlo se zřítilo na vesnici, kde žije turkmenská menšina. Na turecké straně hranice úlomky padajícího letadla zranily dva civilisty. Piloti ruského stroje se katapultovali, ale oba prý podle agentury Reuters při seskoku padákem zastřelili povstalci působící na severu Sýrie. Ruská armáda do pátrání po pilotech nasadila vrtulníky; jeden z nich syrští povstalci údajně zasáhli protitankovou střelou.

Náš letoun byl sestřelen střelou vzduch-vzduch z turecké stíhačky F16 na syrském území. Sestřelení ruského stroje, který se nacházel 4 kilometry od turecké hranice, je ranou do zad a incident bude mít vážné dopady na vztahy Turecka a Ruska, citovala Putinova slova televize RT. 

Ruský stroj podle Putina Turecko nijak neohrožoval, byl nasazen do operace s bojovníky Islámského státu v Sýrii. „Rusko nestrpí, aby docházelo k takovým zločinům, jako byl útok na ruský Su-24,“ citovala ruského prezidenta agentura TASS. Turecká žádost svolat po incidentu jednání Severoatlantické aliance „vypadá jako pokus dát NATO do služeb Islámského státu“, citovala ruská tisková agentura Putina. „Dnešní ztráta je spojena s úderem, který nám zasadili do zad přisluhovači terorismu. To, co se dnes stalo, nemohu označit jinak,“ řekl šéf Kremlu.

Ruský stroj se podle něj nacházel kilometr daleko od tureckých hranic a operoval v hornatých oblastech provincie Latákíja. „Jsou tam soustředěni ozbrojenci, pocházející hlavně z Ruské federace. V tomto smyslu (ruští letci) plnili svůj základní úkol,“ řekl Putin. Šlo podle něj o „preventivní údery proti teroristům, kteří se kdykoli mohou vrátit do Ruska“.

Ankara si předvolala ruského chargé d‘affaires a ruské ministerstvo obrany zase povolalo tureckého vojenského atašé v Moskvě. V 17:00 SEČ se v Bruselu na žádost Turecka sešla Severoatlantická rada. K vyřešení složité situace kolem dnešního sestřelení ruského vojenského letadla Tureckem je třeba diplomacie a zklidnění, řekl po mimořádné schůzce velvyslanců zemí NATO generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Vyhodnocení incidentu dalšími spojeneckými zeměmi jsou podle něj v souladu s tím, jak dění popsali sami Turci. Ankara uvádí, že jeho stíhačka sestřelila ruský stroj nad tureckým územím, Moskva to odmítá.

Šéf Evropské rady Donald Tusk napsal na Twitteru, že „v tuto nebezpečnou chvíli“ je nezbytné si „zachovat chladnou hlavu a udržet klid“. Podobně promluvil Stoltenberg. „Je to vážná situace. Je to situace, která si žádá, abychom byli všichni opatrní a přispěli ke zklidnění,“ prohlásil. Vítá prý proto další pokračující přímé kontakty mezi Moskvou a Ankarou. Ty by podle něj měly přispět nejen k vyřešení dnešního sestřelu, ale také k posílení mechanismů zajišťujících, že se podobná situace nebude opakovat.

„Musíme se vyhnout tomu, aby se takové incidenty a nehody nedostaly mimo kontrolu,“ upozornil Stoltenberg.

Turci ráno vyslali k hranici své stíhačky, protože se přiblížily údajně dva cizí stroje. Podle Ankary turečtí piloti cizí letadla desetkrát upozornili, že se blíží k tureckému území, a protože piloti nereagovali, jeden stroj byl sestřelen. Rusko ale trvá od počátku na tom, že jeho letadlo se nacházelo výhradně nad Sýrií.

„Všichni musí vědět, že z hlediska mezinárodního práva i sebeobrany máme právo zasáhnout proti komukoli, kdo naruší náš vzdušný prostor nebo hranice,“ řekl Davutoglu. Putin upozornil, že incident bude mít dopad na rusko-turecké vztahy.

Soukromá televize Habertürk odvysílala záběry padajícího hořícího letadla. Na videu, které má k dispozici Anadolu, je vidět dva piloty s padáky klesající k zemi.

Turecko, které v syrském konfliktu na rozdíl od Moskvy stojí proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada, nedávno upozornilo Rusy, že uplatní veškerá svá práva při obraně hranice. Reagovalo tak na zprávy, podle nichž ruská letadla operují v oblasti obývané syrskými Turkmeny. Varování bylo minulý týden tlumočeno ruskému velvyslanci v Ankaře, jehož si turecké ministerstvo zahraničí předvolalo kvůli ruským útokům na pohraniční vesnice.

Spolu s velvyslancem byl povolán také vojenský atašé ruského velvyslanectví, jemuž Turci řekl, že ruská armáda operuje příliš blízko turecké hranice a zvyšuje tím možnost, že Turecko bude muset bránit své území. Navíc Ankara upozornila, že v těchto oblastech nepůsobí příslušníci Islámského státu ani jiné teroristické skupiny, proti nimž Rusko podle svých prohlášení v Sýrii bojuje. Navíc prý útoky nutí civilisty prchat z domovů a Turecko je tak vystaveno další uprchlické vlně.

Turecká letadla už intervenovala proti Rusům 3. října, kdy přinutila ruské vojenské letadlo, které se dostalo nad Turecko, aby se obrátilo zpět do Sýrie. Moskva tehdy incident vysvětlovala tím, že v oblasti panovalo špatné počasí. V dalším případě 16. října turecká armáda sestřelila bezpilotní letadlo ruské výroby, které se objevilo nad územím Turecka.

Newsletter