Putin: V nejhorším porosteme v roce 2017, nespalujme devizy

(Rozšířeno 13:35) Ruská centrální banka by podle prezidenta Vladimira Putina neměla spalovat devizové rezervy země na trhu ve snaze bránit poklesu rublu. Současná hospodářská situace Ruska byla vyprovokována „vnějšími faktory“, řekl na dnešní tiskové konferenci v Moskvě. Ruský rubl reagoval na jeho slova oslabením až k 64,00 k dolaru před návratem k hladině 61 rublů za americký dolar. Ruský akciový index MICEX v průběhu Putinova projevu pokračoval v růstu, aktuálně posiluje o 6 %. 

Nespalujme devizové rezervy na trhu

Putin nespecifikoval, zda za tyto vnější faktory přímo označuje sankce a pád cen ropy. Dodal, že centrální banka již učinila adekvátní opatření a Rusko stále má dostatečné devizové zásoby, s nimiž by ale nemělo plýtvat. Putin také zdůraznil, že Rusko nebude nutit exportéry, konvertovat své příjmy z vývozu do rublu.

TIP: Sledujte vývoj kurzu rublu real-time

Šéf Kremlu zdůraznil, že již jsou vypracovány plány, které na konkrétní hospodářské potíže reagují. „Pokud se situace bude vyvíjet nepříznivě, budeme muset naše plány poupravit. Není pochyb o tom, že bude nutné provést určité škrty (ve výdajích),“ řekl s tím, že ruská ekonomika současné potíže nepochybně překoná. „Růst globální ekonomiky bude pokračovat a naše hospodářství se od nynější situace odrazí,“ řekl. V současné situaci proto vidí pro Rusko příležitost k tomu, aby uskutečnilo potřebné strukturální reformy a diverzifikovalo hospodářství, dosud značně závislé na ropě a plynu. Za „nejhorší případ“ Putin označil návrat ruské ekonomiky k růstu v roce 2017.

Sazby nebudou vysoko dlouho…

Za důležité nyní považuje to, aby centrální banka pokračovala ve zvyšování hodnoty rublu. Připomněl mimo jiné, že ústřední finanční ústav země kvůli tomu zvýšil úrokové sazby na 17 procent. V této souvislosti dodal, že takto vysoké sazby nebudou v platnosti dlouho.

Rubl letos padl o 140 %. Centrální banka na trhu: 66, 61, 70, 78, 71…

Současné oslabení ruského hospodářství v důsledku vnějších faktorů by Putin podle svých slov nenazýval „krizí“. Použil přitom metaforu s medvědem – podle Putina „nebude Rusko medvědem pokojně sedícím a mlsajícím med“.   

Razantní pokles hodnoty rublu v tomto týdnu oživuje vzpomínky na měnovou krizi roku 1998. Rok před Putinovým nástupem k moci tehdy pád rublu vedl k uzavírání bank a ke ztrátě úspor obyvatelstva. Za nynějšími problémy stojí mimo jiné klesající ceny ropy, což Putin dnes rovněž zmínil. 

Vše kolem ruského rublu a krize: Aktualizovaná sekce Ekonomika

Singer: Dění v Rusku je šok i korekce žádoucím směrem

Majetek, skrytý v zahraničí

Vláda připravuje řešení, jak legalizovat majetky, které si Rusové ukryli do zahraničí mimo dosah ruských úřadů. Na dnešní výroční tiskové konferenci v Moskvě to prohlásil ruský prezident Vladimir Putin. Ten o amnestii kapitálu vracejícího se zpět do Ruska hovořil již počátkem prosince během své zprávy o stavu Ruské federace. 

„Je nezbytné legalizovat nejen majetky převedené do zahraničí, ale i ty, které byly přepsány na příbuzné (skutečných majitelů),“ řekl šéf Kremlu. 

Na počátku prosince Putin amnestii navrhl jako jeden ze způsobů, jak do Ruska přilákat kapitál a investice. Svou představu legalizace tehdy vysvětlil tak, že ti, kteří si peníze zpět do Ruska převedou, dostanou pevné záruky, že nebudou popotahováni po úřadech, že se jich nikdo nebude na nic vyptávat a že je nikdo nebude za nic stíhat. 

Newsletter