Putinův plán B. Nereálný?

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden prohlásil, že plán vést plynovod za 45 miliard dolarů do Evropy pod Černým mořem pouští Rusko k ledu. Zároveň ale předložil plán B. Rusko postaví potrubí do Turecka, pak se plyn lodí převeze do Řecka a odsud se bude transportovat do zbytku Evropy…

„Je to jen předvádění síly,“ míní Necdet Pamir, energetický specialista na Bilkentské univerzitě v Ankaře. „Plán vybudovat obrovské sítě pro dodávky plynu z Ruska do Turecka za účelem zásobování Evropské unie je nereálný,“ soudí.

Projekt plynovodu South Stream je minulostí

Juncker: Plynovod South Stream má stále šanci

Všechny věci, které zablokovaly projekt South Stream, jenž počítal s tím, že se plyn povede pod Černým mořem do Bulharska, mohou narušit i plán trasy Turecko – Řecko. Navíc, stagnující poptávka po plynu v Evropě činí projekt ekonomicky neatraktivní. EU není zrovna v náladě obchodovat s Ruskem a s tím, jak krize se na Ukrajině vleče, se snaží hledat alternativy v jiných částech světa.

Podle nového ruského plánu státní vývozce zemního plynu OAO Gazprom vybuduje nový plynovod do Turecka. Odtud bude pokračovat na hranici Turecka s Řeckem, odkud by plyn proudil do EU.

„Tento projekt je naprosto realistický,“ řekl Vladimír Putin minulý týden v Ankaře. Ačkoli je do realizace projektu daleko, turecký ministr energetiky Taner Yildiz oznámil, že nechce, aby bylo Turecko „zaseknuté“ mezi Evropu a Ruskem. „Čas ukáže, zda navrhované projekty jsou či nejsou možné,“ řekl Yildiz pro Bloomberg.

Až moc ambiciózní

Podle analytiků, včetně Simona Piraniho – vedoucího výzkumného pracovníka Oxford Institute for Energy Studies, je ruský plán velmi ambiciózní. Navrhovaný plynovod mezi Ruskem a Tureckem by rozšiřoval stávající Blue Stream, mohlo by jím protéct až 63 miliard m3 ročně, což je více než 10 procent evropské spotřeby. Podle Gazpromu se očekává, že by v Turecku skončilo přibližně 20 procent. Zbytek by byl poslán do Evropy.

„I když by případné přidání kapacity do Turecka bylo užitečné, 63 m3 samozřejmě není potřeba,“ řekl Pirani Bloombergu. „Výhled evropské poptávky po plynu je poněkud ponurý. Nadhazováním takovýchto grandiózních projektů Rusko riskuje, že ztratí peníze, které mají být získány z menších, ale realističtější příležitosti,“ soudí Michail Korchemkin, zakladatel Malvern. Realizace takového projektu by také zvyšovala ruský podíl na tureckém trhu, kde je již nyní největším dodavatelem.

Export

Podle dat Gazpromu je Turecko po Německu druhým největším trhem, na který Gazprom exportuje a je jedním z mála, na kterém letos export zvýšil. Podle sektorové zprávy Bloomberg Intelligence Turecko loni odebralo 57 % svého plynu z Ruska, 49 % z něj bylo dovezeno přes Ukrajinu a zbytek přes plynovod Blue Stream.

Erdogan prezidentem. Turecko velmocí?

Turecko se snaží rozšiřovat zdroje dodávek. Získává plyn z Íránu a Ázerbájdžánu, který se chystá od roku 2018 zdvojnásobit dodávky poté, co dostaví nový plynovod. Plánuje také dovážet palivo z Turkmenistánu. Stejně tak plánuje dovoz zkapalněného zemního plynu ze zemí jako je Alžírsko. I tak má Rusko možnost zvýšit dodávky do Turecka až o 16 miliard m3 ročně, upozornil John Robert Methinks.

Dva plynovody

„Myslím si, že uvidíme dva plynovody, každý na 16 miliard m3 a pak se budování zastaví,“ řekl Roberts. První by mohl nést plyn v současné době dodávaný přes Ukrajinu, druhý bude uspokojovat rostoucí poptávku Turecka, dodal. Spotřeba energie Turecka bude v období 2015-2030 růst ročním tempem 4,5 procenta, zatímco export Gazpromu do Evropy může klesnout zhruba o 20 procent do roku 2020.

K Turecku se přiklání také cena. Rusko již dohodlo 6 procentní slevu na ceny s platností od ledna příštího roku. Turecký ministr Yildiz poznamenal, že bude usilovat o ještě lepší cenu. Turecko požádalo o slevu až 15 procent. Rozhovory budou dále pokračovat.

Pro Gazprom je důležité, že také EU musí vymýšlet alternativní trasy zemního plynu a nemůže spoléhat na ukrajinské plynovodní sítě. „Ruská smlouva s Ukrajinou vyprší v roce 2019, „uvedl mluvčí Gazpromu Sergej Kupriyanov. EU tak dle něj nemůže považovat ukrajinský systém z dlouhodobého hlediska za zaručený.

Trpký turecký med

Newsletter