QE v Evropě? Podle Goldmanů 50:50

Pravděpodobnost, že Evropská centrální banka bude následovat americký Fed a britskou Bank of England a začne od jednotlivých vlád v eurozóně skupovat dluhopisy a to v prvním čtvrtletí příštího roku, je právě 50procentní. Alespoň optikou stratégů Goldman Sachs.

„Důraz, jaký Draghi klade na nutnost posílit rozvahu (ECB), nás dovádí k myšlence, že oněmi cennými papíry k naplnění daného cíle budou právě vládní dluhopisy,“ vysvětlil jeden z hlavních makroekonomických analytiků GS Francesco Garzarelli. Šéf ECB Draghi v rámci posledních projevů explicitně stanovil a zopakoval cíl posílit bilanci banky zhruba o 1 bilion eur, tj. na úrovně ze začátku roku 2012.

Předpověď UBS: Evropské QE, propad eura i německých výnosů

Trh v rostoucí míře sází na to, že ke QE v Evropě skutečně nakonec dojde, což přiživuje nejen Draghi ujišťující o připravenosti ekonomiku dál podpořit, ale také pokračující sada horších čísel z ekonomiky, včetně klesajícího tempa růstu aktivity v soukromém sektoru. Nemluvě o stále slabém tempu inflace. Ekonomové se převážně shodují, že k zásadnímu oznámení v tomto směru dnes nedojde a ECB si svou nejsilnější zbraň pošetří na začátek roku 2015. Ačkoli Německo zůstává hlasitým oponentem evropské verze QE, Draghi několikrát zdůraznil připravenost použít „dodatečné nekonvenční nástroje, bude-li třeba“.

Měnový výbor ECB dnes zveřejní novou prognózu, od níž se očekává zhoršení odhadů pro růst ekonomiky i tempo inflace, což očekávání QE jen více podpoří. Tento krok zahrnula Goldman Sachs do svých scénářů, z nichž vzešel seznam obchodních doporučení pro rok 2015, zveřejněný koncem listopadu. Tým mj. uvádí, že další uvolnění měnové politiky by mohlo stlačit společnou evropskou měnu ještě níž, až na úroveň 1,15 EUR/USD.

Verdikt o QE by měl padnout v 1Q, zní z vedení ECB

Naopak, co se akcií týče, hlavní akciový stratég banky Peter Oppenheimer, dnes v pořadu CNBC uvedl, že QE v Evropě by znamenalo zajímavou příležitost pro tamní akciový trh. „Hospodářské vyhlídky v eurozóně zůstávají dost slabé a růst zisků napříč kontinentem dosahuje jen zhruba 6 procent. To nabízí situaci, kdy rizikové prémie jsou tak vysoko, částečně kvůli zahrnutí obav z deflace. Program nákupu státních dluhopisů by mohlo riziko na spodní straně omezit a to je příležitost pro akcie,“ specifikoval Oppenheimer.

ECB již nakupuje od bank v regionu kryté dluhopisy a balíky bankovních úvěrů označované jako ABS (aktivy kryté cenné papíry), poté co v září snížila úrokové sazby na nová minima a nabídla komerčním bankám levné čtyřleté půjčky. 

Newsletter