Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Racionalita britského referenda? Rozhodne faktor X

Jak důležité datum 23. června 2016 v dějinách Evropy bude? To zatím nikdo nedokáže odhadnout. Téma Brexitu hojně rezonuje i českými médii a s blížícím se datem referenda dopadá na trhy. Jak zásadní vliv by Brexit měl na naši zemi? Nejen tuto otázku debatovali 13. června na pražském CERGE-EI představitelé české politické i akademické sféry.

Sledujte sázkaře

Europoslanec Jan Zahradil již ve své úvodní řeči vyjádřil řadu obav z případného Brexitu, zdůraznil posílení role Německa a naopak oslabení menších zemí včetně České republiky. Zahradil, ač příznivec setrvání Británie v EU, poukazoval na příležitost pro českou vládu v případě Brexitu, vyjednat lepší pozici pro naši zemi. Co podle panelistů může značně napovědět výsledek referenda, jsou sázkaři. Euroskeptik Alexander Tomský dodává: „Převažují sázky na setrvání v Evropské unii.“ Nicméně bývalý velvyslanec v Londýně Michael Žantovský upozorňuje: „Trend se rychle mění, a to napříč sázkovými kancelářemi.“ A dále vyjadřuje obavu: „Případný Brexit posílí Německo a nás posune na východ.“

Bulvarní deník The Sun vyzval Brity k hlasování pro brexit

„Spolupráce se střední Evropou oslabí“

Z perspektivy historika Martin Kovář upozorňoval: „Vztah Británie s kontinentální Evropou byl vždy složitý, obzvláště pak s Francií. Británie byla vždy specifickým členem, ale situace nikdy nebyla tak vážná jako nyní.“ Ani ekonom Radek Špicar na případném odchodu Spojeného království nevidí výhody pro Českou republiku. „Nebojím se celních válek, nicméně britské společnosti se přeorientují na mimoevropské regiony a spolupráce se Střední Evropou oslabí,“ predikuje Špicar možné oslabení exportních možností a negativní ekonomické dopady pro české podniky do země, která je nyní mezi top desítkou obchodních partnerů České republiky. Špicar zároveň dodává: „Při svém studiu na Cambridge jsem poznal, jak silná je skepse proti Evropské unii, když jsme při významné večeři měli na talíři přeškrtnutou unijní vlajku.“ I Michael Žantovský se obává ekonomických dopadů: „S Velkou Británii máme obchodní přebytek, s Čínou třetinový schodek.“

Jak Brexit „zamává“ s korunou, librou, eurem?

Zatímco Žantovský navrhuje implementování reforem v Unii, aby se odstředivé tendence nemnožily, Tomský dodává: „Odstředivé tendence posílí, situace je nepřehledná.“ Špicar komentuje situaci kolem Brexitu slovy: „Buď jste u stolu, nebo na stole.“ V případě naplnění odchodu Británie z EU se obává násilné integrace kontinentu.

Strach z černé labutě

Otázka, která velmi zajímala posluchače diskuse, byla pozici Velké Británie v případě jejího setrvání v souvislosti s hlasováním, které bude s největší pravděpodobností opravdu těsné. Debatující nenašli jednoznačnou odpověď, avšak vyjádřili naději v implementování reforem.

Velkým tématem je vůbec samotná racionalita či právě spíše neracionalita britských voličů. Rozhodují se Britové podle ekonomických, historických, diplomatických kritérií či má na ně větší vliv např. chování ruských fanoušků nebo stereotypy vůči kontinentu? Historik Kovář se obává silného vlivu faktoru X, kterým může být přílet černé labutě těsně před referendem, např. ve formě atentátu.

Brexit? Jen zástěrka maskující nevyhnutelnou recesi Británie

 

Newsletter