Raději Singapur než Hongkong

Pokud byste byli východoasijským multimilionářem a volili mezi Hongkongem a Singapurem, zřejmě byste měli pro své místo k životu zvolit raději Singapur.

Důvodem jsou už rok staré sociální nepokoje, kterými si Hongkong prošel. Tyto nepokoje známé jako „deštníková revoluce“ souvisely se snahou Pekingu zasahovat do politického systému této autonomní oblasti. Protesty vypukly loni 26. září a skončily až 15. prosince. Tato „revoluce“ nakonec nepřinesla žádné ústupky ze strany centrální vlády Čínské lidové republiky. Zdá se tak, že demokratický systém Hongkongu bude omezen.

Obě tato bohatá a etnickým složením podobná města mezi sebou soupeří o nadvládu v tichomořské oblasti. Jak Hongkong, tak Singapur lákají investory na opačném konci světa daleko od New Yorku nebo Londýna.

Ačkoli je v Hongkongu početnější populace milionářů čítající 193 tisíc oproti 154 tisícům v Singapuru, nedávné události, jakou je třeba „deštníková revoluce“ mohou mít za následek, že se milionáři začnou usazovat raději v politicky stabilnějším městě, jakým je právě Singapur.

SB: Nejlepší podmínky pro podnikání jsou v Singapuru, ČR je 36.

Podle WealthInsight je nyní každý 35. obyvatel Singapuru dolarovým milionářem. Do roku 2020 by jím mohl být každý třicátý, to by znamenalo celkem 188 tisíc dolarových milionářů a činilo celkový růst o 18,3 %. Naproti tomu v Hongkongu se v následujících pěti letech očekává růst populace těchto milionářů jen o 15,6 %. Ačkoli je populace milionářů v obou městech tvořena více rezidenty než krajany, v nadcházejících pěti letech je výše zmiňovaný růst přikládán spíše krajanům.

Rostoucí singapurské finanční trhy, proslulé privátní bankovnictví a vysoká kvalita života bude podle Williamse, ředitele WealthInsight, nadále přitahovat investory ze sousedních zemí. V současné době se jedná především o Indy a Číňany.

Před několika měsíci britské banky, které se zaměřují na rozvíjející se trhy, nadhodily myšlenku přesídlení do Asie. V případě HSBC se jednalo o Hongkong, zatímco u Standard Chartered o Singapur. Známým dolarovým milionářem, který se již do této oblasti přestěhoval, je například americký investor Jim Rogers, který si se svou ženou a dětmi vybral jak jinak než Singapur. 

 

Newsletter