Radost z ECB se na Wall Street nekonala. Opět úřadovala i ropa

Počáteční „radost“ z nových opatření Evropské centrální banky nevydržela jak na evropských, tak ani na amerických trzích. Nejistota ohledně snížení úrokových sazeb, navýšení objemu programu QE a rozšíření jeho spektra možných nákupů převládla nad prvotním nadšením. Stejně tak negativně se podepsal i dnešní propad ropy.

V návaznosti na to index Dow Jones odepsal 0,18 %, což odpovídá 16 970,5 bodům. Technologický Nasdaq klesl o 0,26 %, aby tak zakončil na 4662,2 bodech.  S&P 500 jako jediný zakončil v plusu, a to o 0,02 %, čímž se dostal na 1989,6 bodů. Poslední zmiňovaný benchmark se ze ztrát dostal především díky sektoru výrobních materiálů a telekomunikací.

Co se týče opatření ECB, ta srazila depozitní sazby na -0,4 %. Banka ovšem navíc snížila i refinanční sazbu na 0 % z předchozích 0,05 % a rovněž i zápůjční, která skončila na 0,25 % oproti předešlým 0,3 %. Zároveň bylo oznámeno, že bude navýšen měsíční objem nakupovaných aktiv v rámci programu kvantitativního uvolňování z 60 mld. EUR na 80 miliard, přičemž jeho struktura byla rozšířena o korporátní dluhopisy s investičním ratingem evropských nebankovních firem.

V rámci trhů s černou komoditou Brent během dne odepsala 1,81 % až na 40,15 dolarů za barel, naopak WTI si připsala 3,37 %, což odpovídá 39,53 USD/barel. Propad se konal vinou informace o tom, že jednání světových těžařů ropy se 20. března v Moskvě asi neuskuteční, jelikož Írán ho hodlá bojkotovat.

Dolar vůči euru odpoledne nejprve posílil až pod hranici 1,090 EURUSD, poté však přišla Draghiho slova o tom, že ECB nepočítá s nekonečným prohlubování záporných sazeb. To ve výsledku eurodolar dostalo až na aktuální 1,117 dolaru za euro.

ECB zaplatí bankám, které si půjčí a peníze poskytnou na úvěry

Newsletter