Rady, jak platit v zahraničí

Na portálu iDNES.cz dnes vyšel článek se stručnými radami, jak platit na lyžích nebo vánočních trzích v zahraničí. Článek údajně nabízí tipy, které ušetří rodinné finance. Jediné, co se však dá označit za úsporný tip, je rada, abyste nakupovali raději kartou, protože na ní je kurz měny přepočten výhodnějším devizovým a nikoliv valutovým kurzem.

Úspory při nákupech v zahraničí však mohou být o poznání zajímavější. Chcete-li si vézt do zahraničí hotovost, jsou nyní podmínky na trhu takové, že i ve směnárně můžete získat výrazně lepší kurz, než u banky. Například kurzovní lístek banky UniCredit, kterou článek serveru zmiňuje, dnes ukazuje kurzy 25,8995 (nákup) a 27,846 (prodej). V pražských směnárnách se dá pořídit euro za kurz 27,20 EURCZK a lepší.

Pokud platíte kartou, přepočte Vám banka UniCredit dle dnešního kurzovního lístku částku sumou 26,49 (kurz nákup), resp. 27,57 (kurz prodej) korun při nákupu eur. Rozdíl mezi valutovým a devizovým kurzem tak u bank skutečně může být citelný, nicméně ušetřit se dá i jinak.

Utrácíte-li v zahraničí kartou pravidelně nebo větší sumy, doporučoval bych všem založit si u své banky účet v eurech (nebo dolarech) nebo multiměnový účet. Tento účet potom můžete „nabíjet“ například pomocí naší služby RoklenFx, kde získáte nejvýhodnější kurz na trhu. Eura tak nyní můžete nakoupit u nás nejhůře za 27,10 EURCZK (kurz se liší podle objemu obchodu, může být i například 27,05) a převést si je na eurový účet u své banky. Kurzové riziko je v případě kurzu eura vůči koruně přitom nízké, protože ČNB „drží“ intervencemi korunu na stabilní úrovni. Intervence by podle naší analýzy měly skončit ve 2. čtvrtletí 2017.

Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

Vedení eurového účtu u banky může něco stát, proto při otevírání účtu o našich bank v cizí měně doporučuji obezřetnost. Na druhou stranu, existuje minimálně jedna velká domácí banka, která klientům nabízí multiměnový účet zdarma. Poplatky spojené s placení kartou v zahraničí jsou zanedbatelné a ve spojení s RoklenFx můžete nakupovat za nejvýhodnější kurz.

RoklenFx nabízí výhodnou online směnu měn a platbu za transparentních podmínek s kurzovou marží od 0,06 % do 0,18 %. Domácí a mezinárodní platby jsou bez poplatků.

Newsletter