Rady MMF fiskálně škrtit a měnově zaplavit byly špatné, řekl audit

Mezinárodní měnový fond ignoroval svůj vlastní průzkum a tlačil až příliš brzy na to, aby bohatší země po globální finanční krizi snižovaly své rozpočty. Radil tedy špatně, shrnuje audit doporučení měnového fondu z let 2010 a 2011 Německu, Japonsku nebo Spojeným státům ohledně fiskálních úspor a snižování rozpočtových schodků v situaci, kdy ekonomiky nebyla zotavené z finanční krize.

MMF ve stejné době jako vyvažující opatření obhajoval rozvolněné měnové politiky, které měly vést k udržení hospodářského růstu a posílení poptávky ve vyspělých ekonomikách. Dle závěrů vlastního auditu ale ignoroval možné přelévání rizika takovýchto politik na trhy rozvojových zemí, uvedla ve své zprávě Independent Evaluation Office, která se zabývala reakcí MMF ke krizi.

MMF radí svým 188 členským zemím v oblasti hospodářské politiky, a poskytuje jim naléhavou finanční podporu pouze pod podmínkou, že se jejich ekonomiky vrátí zpět do hry. A za takovou pomoc platí programem nařízených opatření – obvykle škrtů a úspor.

MMF měl vědět…

Vnitřní auditor fondu uvedl, že MMF měl vědět, že kombinace přísné fiskální politiky a expanzivní měnové politiky je méně účinná při obnovování ekonomického růstu po krizi a také to, soukromý sektor, zaměřený na své ozdravění a úspory, jen stěží pocítí podporu uvolněné měnové politiky.

V roce 2012 Mezinárodní měnový fond konečně přiznal, že podcenil, jak moc by mohly rozpočtové škrty ublížit růstu, a doporučil pomalejší tempo úsporných opatření. Audit ale upozorňuje, že MMF k takovému rozhodnutí disponoval materiály vlastního výzkumu dokonce již před finanční krizí a měl podle toho postupovat.

Lagardeová: Většina byla s námi

Výkonná ředitelka MMF Christine Lagardeová řekla, že rada MMF byla opodstatněná s ohledem na předpovídaný ekonomický růst a informace, které měl MMF v roce 2010. „Pevně věřím, že rady ekonomikám s rychle rostoucím zadlužením, aby se posunuly směrem k uvážené konsolidaci, byly správné,“ uvedla v prohlášení.

Zpráva IEO se zaměřila na reakci MMF na finanční krizi do konce roku 2013, ale vyloučila pomoc zemím eurozóny kvůli kolizi z dalšími podpůrnými opatřeními, jako je například zvláštní pomoc Kypru.

MMF přívěskem ECB a EK

Audit se opřel také do role MMF v programech pomoci, do kterých se pustil společně s Evropskou centrální bankou a Evropskou komisí. Paulo Nogueira Batista, výkonný ředitel MMF pro Brazílii a 10 dalších rozvojových zemí, podle Reuters prohlásil, že MMF se prostě stal asistentem v triu věřitelů, a že občas ignoruje svá vlastní pravidla. Fond tato slova označil za soukromá a distancoval se od nich. 

Newsletter