Rady od Buffetta nebrat. Roboti ho hravě poráží

Rada Warrena Buffetta pro „běžné“ investory zní: „Zaměřte své důchodové portfolio na fond indexu S&P 500.“ V porovnání s robotickými portfolii je však zisk nižší. Proč?

Pro televizi CNBC kritizoval Buffetovu „průměrnou radu“ ředitel Betterment Jon Stein. Jeho firma se zabývá poskytováním tzv. robo-advisor služeb, neboli automatického manažera portfolia. Tento robotický manažer upravuje portfolia investorů podle naprogramovaného algoritmu. Stein tvrdí, že robo-advisor dokáže mít lepší výnos než investice do fondu indexu S&P 500. Hlavním důvodem je optimalizace daňových změn.

Buffett zvýšil zisk. Ale pozor, žádné investice prý nejsou věčné

„Buffettova strategie už nefunguje, resp. lépe řečeno, už vám nepřinese to nejlepší zhodnocení. S lepší optimalizací lze poměrně lehce dosáhnout většího výnosu,“ komentoval tradiční strategii Stein. V porovnání strategie „Věštce z Omahy“ se strategií robotického manažera portfolia může být díky optimalizaci daní dosaženo rozdílu až 0,77 % ročně ve prospěch druhé, dodal.

Výhodou oproti Buffettově strategii je také diverzifikace robotického fondu. V portfoliu totiž figurují i mezinárodní akcie, dluhopisy, nemovitosti a komodity. Robotický manažer zná rovněž i preference risku uživatele, když se při počátečním nastavení ptá na řadu otázek, ze které později vyhodnotí jaký typ risku je pro investora přirozený.

Nevýhodou jsou při tomto typu investování větší poplatky. To však nemění nic na tom, že i ten nejlepší světový investor vždy nezná tu nejlepší cestu zisku.

„Věštec“ podpořil Wall Street. Nervozita na max, i tak rekordy

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter