Rakouská Raiffeisen spadne letos do ztráty. Především kvůli Ukrajině

Rakouská banka Raiffeisen Bank International vydala upozornění, že se během letošního roku ocitne ve ztrátě. Na vině jsou zvyšující se náklady na riziko především v souvislosti s pokračující krizí na Ukrajině a v Rusku. Raiffeisen Bank International oznámila, že rezervy na ztrátové úvěry narostou tento rok na 1,5 – 1,7 mld. eur, oproti 1,15 mld. eur v loňském roce. Je to podruhé tento rok, co banka zvýšila odhad těchto nákladů, kvůli eskalujícímu rusko-ukrajinskému konfliktu. Ztráty spojené s úvěry v Maďarsku budou také vyšší, než banka původně očekávala, stojí v prohlášení.

Raiffeisen bank, druhá největší banka ve východní Evropě, spoléhala na zisk svých aktivit v Rusku – tento trh byl vnímám jako jeden z největších generátorů zisku. Protiruské sankce však tento zdroj příjmů ohrožují a ovlivňují i vývoj na dalších trzích, jako právě na Ukrajině nebo v Maďarsku. Banka zároveň oznámila, že odepíše část hodnoty ukrajinské divize ve výši zhruba 60 mil. eur kvůli ztrátovým úvěrům. Maďarská legislativa týkající se půjček v cizí měně bude banku navíc stát zhruba 240 milionů eur, ne 160 milionů, jak se dříve předpokládalo.

Tento rok tak zakončí se ztrátou. Díky 2,8 mld. eur, které banka letos získala prodejem nových akcií, však není potřeba dodatečného kapitálu, oznámil finanční ředitel skupiny Martin Grüll. V příštím roce očekává banka trojmístný zisk někde ve středu této škály, v milionech eur.

Akcie Raiffeisen banky propadly od začátku roku o 19 % a jde o 4. nejhůře vyvíjející se titul v rámci Bloomberg indexu, zahrnujícího 45 společností z bankovního a finančního sektoru, který za letošek posílil o 4,2 %.

Newsletter