Rakouské finanční tituly v Praze „přetáhly“ ztrátovou Komerční

České akcie uzavřely se ziskem 0,11 %, ale žádná velká poptávka po tradičních akciích vidět nebyla. Komerční banka naopak oslabila o 1,36 % a zavřela na 4.700 korunách a ČEZ oslabil o 0,17 % na 605 korun, přičemž během dne testoval úrovně blízko 600 korun. Na obou akciích jsou cítit zahraniční prodejci, kteří se výše uvedených akcií dlouhodoběji zbavují. Naopak tomu bylo u rakouských akcií obchodovaných na pražské burze. Oba finanční ústavy, Erste i VIG po vzoru evropského bankovního sektoru posilovaly. Erste se dopoledne skoro dotkla hranice 600 korun, a VIG nakonec přidal 1 % a vyšplhal na 1.080 korun. Největší růst jsme zaregistrovali u akcií Philip Morris, kde již zahraniční prodejce patrně není aktivní. Tento dividendový titul posílil o 1,67 % a uzavřel na denním maximu 10.270 korun. Objemy obchodů byly mírně pod dlouhodobým průměrem.

Maďarské i polské akcie ke konci obchodování zvyšují ztráty. Index BUX oslabuje o 0,8 % a WIG20 o 0,6 %. V Maďarsku oslabují všechny hlavní „blue chipy“, například Richter Gedeon -1,3 % a OTP -0,8 %. V Polsku nejvíce klesají ropné firmy, PKN i LOTOS spadly o 3,5 % a také tamní bankovní tituly neudržely své dopolední zisky a aktuálně rostou pouze o desetiny procent.

Evropa si drží své zisky, index Euro Stoxx roste o 0,8 %, podpořen hlavně bankovním sektorem, který si dnes připisuje růst 1,6 %, následován průmyslovými akciemi +1,2 %. Trhy jsou dnes podporovány lepšími údaji týkajícími se německého podnikatelského sentimentu Ifo a také další růsty amerických akcií mají na Evropu pozitivní vliv. 

Newsletter