Rakouský kancléř Faymann skončil v čele vlády i strany

AKTUALIZOVÁNO: Rakouský kancléř Werner Faymann s okamžitou platností končí v čele rakouské vlády i strany SPÖ. Na narychlo svolané tiskové konferenci prohlásil, že ztratil podporu kolegů své Sociálnědemokratické strany Rakouska.

Faymann se ocitl pod silným tlakem po debaklu kandidáta SPÖ v prvním kole prezidentských voleb před dvěma týdny a také kvůli svému tvrdému postoji k azylovým zákonům, napsala agentura Reuters.

Šéf rakouské vlády uvedl, že odstupuje jak z funkce předsedy vlády, tak z čela SPÖ. „Mít většinu (ve straně) nestačí,“ řekl Faymann. „Otázkou je, zda v takto složitém období máte plnou podporu své domovské strany. Musím odpovědět – NE. Silnou podporu jsem ztratil,“ uvedl Faymann na tiskové konferenci.

V prvním kole rakouských prezidentských voleb zvítězil kandidát populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ), který se ve druhém kole 22. května střetne s expředsedou strany Zelených Alexanderem Van der Bellenem. Právě v reakci na výsledek prvního kola prezidentských voleb v Rakousku Fayamanna opustili jeho věrní podporovatelé. Historickou porážku utrpěl také Faymannův koaliční partner, Lidová strana.

Jako možní nástupci Fayamanna se začínají v rakouským médiích objevovat jméně Gerhard Zeiler a Christian Kern. První jmenovaný je manažer Time Warner, činný ve veřejnoprávní televizi ORF. Druhý jmenovaný je šéfem státních železnic. Oba jakoukoli reakci prozatím odmítli. 

„Tato země (Rakousko) potřebuje kancléře federální vlády, za kterým jeho strana plně stojí. Pokud tuto podporu nemáme, tuto práci nemůžete dělat. Vláda teď potřebuje restart,“ uvedl Faymann.

Newsletter