Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Rakouský kancléř: Řecko je cestovní kancelář migrantů

Řecko se během migrační krize chová jako cestovní kancelář. V rozhovoru poskytnutém nedělnímu vydání deníku Österreich to uvedl rakouský kancléř Werner Faymann. Vídeň podle něj trvá na svém způsobu řešení migrační krize a z pozice nehodlá ustupovat. Řecko ve čtvrtek odvolalo kvůli sporu o nový režim na rakouských hranicích z Vídně svou velvyslankyni a v pátek odmítlo návštěvu rakouské ministryně vnitra Johanny Miklové-Leitnerové.

Rakousko se podle Faymanna v migrační krizi chová „příkladně“. Že se za to zemi nedostalo uznání je pro něj prý zklamáním.

V loňském roce Rakousko přijalo 90.000 žadatelů o azyl, což odpovídá zhruba procentu místní populace. Letos se ale rozhodlo přijmout nanejvýš 37.500 nových žádostí. Minulý týden proto změnilo režim na hranicích a ve zvláštním středisku ve Spielfeldu přijímá jen 80 žádostí o azyl denně.

Přes své území do západní Evropy chtělo původně pouštět nanejvýš 3200 migrantů denně, tento týden ale společně se Slovinskem, Chorvatskem, Srbskem a Makedonií oznámilo, že jich hodlá přes hranice pouštět denně jen 580.

Klaus: Evropa s imigranty váhá, nereaguje a věci neřeší

Za svým rozhodnutím omezit počet přijímaných žádostí o azyl si Faymann stojí a rakouské úřady ho podle něj budou „důsledně“ dodržovat. Politiku své země označil v rozhovoru za „nutnou obranu“, ale i za „volání o pomoc“. „Nemůžeme u nás přijmout všechny uprchlíky,“ uvedl.

Rakousko podle kancléře usiluje především o evropské řešení migrační krize. V Bruselu se prý ale přijalo tolik usnesení, která se stejně nenaplnila, „že jsme museli jednat sami“.

Řeckou politiku Faymann prý již nechápe. „To nejde, aby Řecko jednalo jako cestovní kancelář a všechny uprchlíky posílalo dál,“ uvedl s tím, že Atény loni přijaly 11.000 žadatelů o azyl a Vídeň téměř devětkrát tolik.

V německé koalici to vře, miliardy přebytků pohltí uprchlíci

Řecko odmítá „jednostranné iniciativy“ pro řešení uprchlické krize, které podle něj mohou podkopat základy a proces evropské integrace. Rakousko a balkánské země podle něj svým rozhodnutím obešly závěry summitu EU z minulého týdne, podle kterého se mělo čekat na vývoj omezení přílivu uprchlíků na řecko-turecké námořní hranici.

Vinu na neutěšenou situace kolem migrační krize nese podle Faymanna i Evropská komise, která si zvykla „smutně přihlížet“ tomu, jak Atény posílají migranty beze všeho dál na sever po takzvané balkánské stezce.

Německo znovu kritizoval za to, že Vídeň nepodpořilo ve snaze o zkrácení dotací zemím, které odmítají přijímat běžence, jako jsou státy visegrádské čtyřky (V4; Česko, Maďarsko, Polsko a Slovensko). K omezení vyplácení finančních prostředků z EU nejen zemím V4 dnes vyzval i rakouský ministr obrany Hans-Peter Doskozil.

Řecký turistický průmysl čekají kvůli migrační krizi horší časy

Newsletter