Rally konce týdne. Wall Street děkuje Japonsku, ropě i datům

Poslední obchodní den tohoto týdne skončil pro americké akcie velice příznivě. Hlavní indexy si připsaly výrazné zisky. Vděčit za ně mohou nejen stabilizaci na ropě, ale především historicky prvnímu zavedení negativních úrokových sazeb v Japonsku. Pozitivně zapůsobila i dnešní data.

Index S&P 500 vzrostl o 2,44 %, aby tak zakončil na 1939,9 bodech. Dow Jones je výše o 2,34 %, což odpovídá 16 445,3 bodům. Nasdaq si připsal 2,38 % a zastavil na 4613,9 bodech. K růstu přispěly především akcie společností Microsoft, Facebook či Visa. Naopak indexy dolů táhly například Apple či Amazon.

Co se týče dat, jako první byl zveřejněn první odhad amerického HDP za čtvrtý kvartál 2015. Očekávání bylo nastavena na +0,8 %, ovšem realita ukázala +0,7 %. Útlum přišel jak ze strany spotřebitelů, kteří přivřeli peněženky, tak firem, které utlumily investice a zasáhly do zásob. Největšími brzdami byly zvolňující mezinárodní obchod, silný dolar, propad cen ropy a útlum těžebního sektoru. Za celý rok se tak americká ekonomika zvedla o 2,4 procenta při nejsilnějším růstu spotřebitelských výdajů za poslední dekádu.

Američané přivírají peněženky, firmy konta. Ekonomika zvolnila

Dále byl reportován chicagský index PMI, který skončil nad očekávání na 55,6 bodech. Mírně horší byl index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity, který ukázal 92 bodů oproti predikovaným 93.

Dolar dnes po odpoledních datech posílil o zhruba procento. Na páru s eurem se obchoduje na 1,083 EURUSD.

Newsletter