Raná Buffettova léta. Z podomního prodavače na vrchol

Kdy jste investovali svoje první peníze? Pokud později než v jedenácti letech, tak už máte oproti Warrenu Buffettovi zpoždění. To však nebyla jeho první aktivita v „byznysu“, tu zvládl dokonce už v obdivuhodných pěti letech. Server Visual Capitalist v první ze série infografik z jeho života znázornil prvotní vzestup jednoho z nejznámějších investorů v historii. Jaké byly Buffettovy teenagerské investice?

Buffett vyšel ze střední školy bohatší než jeho učitelé. Jak ho jeho úspěchy a chyby v mládí zformovaly do skvělého investora, kterého dnes zná celý svět? Na začátek je nutno uvést, že bez velkého štěstí, kterému se Věštec z Omahy ve svém životě těšil, by se minimálně takhle rychle na vrchol nedostal.

Celý jeho příběh začal návštěvou Newyorské burzy cenných papírů, kde viděl mladého muže, který balil doutníky. To na něj udělalo velký dojem. Buffett si uvědomil, že taková specifická práce by nemohla existovat, aniž by přes akciový trh neplynulo obrovské množství peněz. Tato malá náhoda zasela do jeho hlavy semínko nápadu o výnosnosti akcií. Warrenova fascinace čísly se tak brzy začala točit okolo akcií a financí.

Americká neviditelná krize. S čím si ekonomové neví rady?

Jak už bylo v médiích několikrát omíláno, známý investor stráví 80 procent času dne čtením. Psané slovo bylo přesně tak důležité i v jeho mládí. Knihou, která ho v mládí upoutala, byla Tisíc způsobů, jak vydělat tisíc dolarů. Autorem knihy je F. C. Minaker.

Z různých přivýdělků si Buffett ve svých 11 letech našetřil 120 dolarů. Co s nimi udělal? Investoval do akcií. Společně se svou sestrou si každý koupili tři akcie Cities Service Preferred za 38 dolarů. Titul zanedlouho spadl na 27 dolarů, ale Buffett vyčkal. Jakmile se dostal na 40 dolarů, tak ji s malým ziskem prodal. Brzy poté ale stoupla cena akcie na 202 dolarů. Buffett tuto investici nazývá jako jeden z nejdůležitějších momentů v jeho kariéře. A to ze tří důvodů, které v celém životě provázely investiční rozhodování.

  1. Příliš se neohlížejte na to, kolik jste zaplatili za akcii.
  2. Nespěchejte s vybíráním malých zisků (Buffett by v tomto případě mohl vydělat 492 dolarů, pokud by byl trpělivější).
  3. Nemějte zodpovědnost za peníze někoho jiného, pokud si nejste jisti, že se svou investicí uspějete.

Buffett: Shortovat americké akcie je hra, ve které lze jen prohrát

Mladý Buffett se v dospívajících letech nebál brát nové výzvy, aby si nakumuloval kapitál. Sbíral golfové míčky, prodával popcorn, žvýkačky, Coca-colu a psal sázkové tipy na dostizích. Během svého života se zatoulal i do exotických odvětvích, jednalo se například o obchody se známkami.

Koncem střední školy už se svým kapitálem rozjel několik podnikatelských projektů. Prodal 600 tisíc výtisků novin a tisíce golfových míčků. Tato těžká práce mu koncem střední školy vydělala pět tisíc dolarů, což je asi 55 tisíc dolarů v dnešní dolarové hodnotě. Ze svých zisků z prodeje novin si koupil čtyřicetiakrový pozemek ve státě Nebraska.

Jako úspěšný člověk v dospívajících letech se hlásil na Harvard. Věděl, že mu to pomůže se intelektuálně zdokonalit a vytvořit si dobrou síť kontaktů. Objevil se však náhlý problém. Na Harvard ho nepřijali.

Rituály boháčů: Šest dobrých zvyků, kterými se inspirovat

Místo toho, aby se utápěl v neúspěchu, se ale začetl do knihy Benjamina Grahama – Inteligentní investor. To byl rámec investorský pravidel, které potřeboval ke svému obchodování vědět. Podle jeho slov je to stále nejlepší kniha o investování, která kdy byla napsaná. Buffett byl později přijatý na Columbia Business School a pokračoval ve své úspěšné kariéře.

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter