Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Ranní briefing: EURJPY na 5měsíčních minimech

Jen vůči euru obchoduje mírně v plusu poté, co se dostal na nejvyšší úroveň od letošního února. To bylo způsobeno zejména tím, že investoři alokovali svůj kapitál do bezpečných přístavů, poté co včera přišla zpráva o sestřelení malajského letadla nad Ukrajinou a stále se stupňujícím napětím v pásmu Gazy.

Japonská měna míří vůči euru k nárůstu druhý týden po sobě, zatímco akcie po celé Asii klesají. Malajsijský ringit a indická rupie klesají, zatímco ruský rubl dosahuje dvouměsíčních minim. Obchodní rozsah dolaru vyšplhal na nejvyšší úroveň za poslední čtyři týdny. Japonská měna klesá o 0,1 procenta vůči dolaru na 101,377. Eurodolar nezaznamenal téměř žádnou změnu a ocitá se na úrovni 1,35221. Bloomberg Dollar Spot Indes, který porovnává dolar vůči koši deseti hlavních měn, klesá na 1010,17 po dosažení 1010,92, nejvyšší úrovně od 20. června. MSCI Asia Pacific Index (MXAP) klesl o 0,4 procenta.

Geopolitická tenze

Boeing Co 777 společnosti Malaysian Airline System Bhd byl sestřelen nad východní Ukrajinou. Incident přichází jen několik dní poté, co USA sdělily, že proruští rebelové získávají zbraně z Ruska, proti kterému země zpřísnila své sankce. Poté co Rusko letos anektovalo Krym, USA obvinily zemi, že se snaží podněcovat nepokoje ve východních oblastech Ukrajiny, což je tvrzení, jenž prezident Putin odmítá. Rubl se vůči americkému dolaru momentálně obchoduje na úrovni 35,0636 poté co se ocitl až na úrovni 35,29, tedy nejslabší od 12. května.

Izrael poslal pozemní síly do pásma Gazy s cílem zastavit příval střel vypálených Hamasem a dalšími palestinskými ozbrojenci poté, co se zhroutilo krátkodobé příměří.

Poptávka po bezpečných přístavech

Podle Nagayuki Yamagishi, senior analytika tokijské společnosti Money Square Japan, devizového brokera, americká měna přitahuje poptávku investorů, jež hledají bezpečnější aktiva.

Implikovaná volatilita opcí G7, tedy skupiny sedmi hlavních měn, se dnes ocitala na 5,46 procenta, po pádu na rekordních 5,11 procenta 3. července, podle JPMorgan G7 Index volatility. Pokles znamená investice do měn s vyššími benchmarkovými úrokovými sazbami z úvěrů.

Nervózní trhy

Události na Ukrajině přicházejí v době, kdy jsou globální trhy nervózní, že prodloužené období nízké volatility a silných výnosů se chýlí ke konci. Americká centrální banka může přistoupit ke zvýšení úrokových sazeb mnohem rychleji, než bylo plánováno a to hlavně kvůli klesající nezaměstnanosti a zrychlující se inflaci. Fed drží svou referenční úrokovou sazbu na rekordní úrovni 0-0,25 % od prosince roku 2008. Obchodníci sázejí na to, že je více než 70% šance, že Fed přistoupí ke zvýšení svých hlavních sazeb už toto září, ukazují Fed Futures data Bloombergu.

Newsletter