Ranní briefing: Korekce dolaru, koruna zpět pod hranicí 21,00 Kč za dolar

Americká měna oslabuje před dnešním plánovaném zveřejněním zpřesněného odhadu hrubého domácího produktu za druhé čtvrtletí, jenž pravděpodobně vzrostl o 3,9 procent v období duben až červen podle analytických prognóz v průzkumu agentury Bloomberg.

Bloomberg Dollar Spot Index, jenž sleduje pozici amerického dolaru proti deseti předním světovým měnám, klesl o 0,1 procenta na 1,027.09 poté, co propadl o 0,3 procenta v posledních dvou dnech. Index tak padá ze svých šesti měsíčních maxim dosažených 26. srpna. Dolar byl zpočátku týdne podporován zvěstmi o možném dřívějším zvýšení sazeb americkým Fedem, poté, co Janet Yellenová uznala zlepšení na americkém trhu práce.

Předpoklady Fedu

Je tu až 74% šance, že Fed započne se zvyšováním sazeb z aktuálního „nulového“ pásma 0-0,25 procenta do září roku 2015 podle údajů futures trhů shromážděných agenturou Bloomberg. To je mírný nárůst z předchozího týdne, kdy obchodníci dávali zvýšení sazeb do září příštího roku 72% šanci. To ukazuje na stále sílící býčí sentiment u dolaru.

„V tomto bodě se Fed opravdu blíží malými krůčky směrem k utažení měnové politiky,“ řekl Janu Chan, ekonom St George Bank v Sydney.

Dolar se momentálně obchoduje za 1,32091 za euro. Japonský jen mírně posiluje vůči dolaru a obchodníci tak mohou momentálně koupit dolar za 103,757 jenů. Libra taktéž posiluje na momentální úroveň 1,65846 za dolar. Česká koruna se ocitá na úrovni 20,96 korun za dolar a pokračuje tak ve svém včerejším růstu, kdy se znovu dostala pod hranici 21,00 korun za dolar. Vůči euru v posledních dnech koruna také sílila a momentálně se pohybuje na úrovni 27,6825 korun za euro.

Newsletter