Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Ranní briefing: Sílící dolar, klesající rozvojové měny

Dolar míří ke svým největším měsíčním ziskům proti euru od února letošního roku. Americká měna v červenci vykázala růst oproti všem svým 16 hlavním protějškům a pokračujícímu růstu nahrávají včerejší pozitivní údaje hrubého domácího produktu společně s vyššími objednávkami zboží dlouhodobé spotřeby. Ekonomové předpovídají, že zítřejší údaje z amerického trhu práce vykáží více než 200.000 nových pracovních míst a to pro šestý měsíc v řadě. Australský dolar klesl k osmitýdennímu minimu po poklesu kolaudačních čísel. Indická rupie oslabila kvůli obavám ze zpomalení přílivu kapitálu u rozvojových trhů kvůli snižujícímu se nákupu dluhopisů americkým Fedem.

„Zdá se, že započal nový růstový trend dolaru, jenž bude dlouhodobějšího rázu,“ řekl Sean Callow, měnový stratég Westpac Banking. „Kombinace pozitivních čísel HDP s aktivitou Fedu, který připouští, že ekonomika vypadá zdravěji, dává podnět pro růst dolaru v blízké budoucnosti.“

Dolar se vůči euru obchoduje za 1,33887 poté, co zaznamenal téměř 2,2procentní nárůst vůči této měně v posledním měsíci. Dále se americká měna obchoduje za 102,857 jenů poté, co dolar zaznamenal devět po sobě jdoucích růstových dnů proti japonské měně. Měnový pár GBPUSD je na úrovni 1,69026, svém téměř dvouměsíčním minimu. Euro je jen málo změněno na 137,71 jenů. Česká koruna, jež je považována za rozvojovou měnu, vůči dolaru nadále klesá, momentálně na hranici 20,559 a vůči euru na 27,5326.

Tvorba zaměstnaneckých míst

Podle průzkumu agentury Bloomberg, američtí zaměstnavatelé vytvořili v červenci 231.000 nových zaměstnaneckých míst, zatímco míra zaměstnanosti je podle posledního údaje na šestiletém minimu 6,1 procenta. Největší česká ekonomika rostla v posledním čtvrtletí 4procentním tempem, poté co minulý měsíc zaostala o 2,1 procenta.

Míra inflace eurozóny se v červenci udržela na 0,5 procentech, podle mediánu odhadů ekonomů agentury Bloomberg. Evropská centrální banka se snaží zastavit pokles inflace. Inflace se ocitá pod hranicí 1 procenta od října minulého roku. Podle analytiků oslovených agenturou Bloomberg, dolar do konce roku posílí o 2,2 procenta na 105 jenů do konce roku.

Měsíční ztráty

Australský dolar klesá o 0,1 procenta na 0,93088, což znamená již 1,2procentní pokles v tomto měsíci, tedy první ztrátový měsíc v tomto roce. Rupie zaznamenala největší pokles za poslední tři týdny kvůli spekulacím, že omezení nákupu dluhopisů americkým Fedem omezí poptávku po aktivech rozvojových trhů.

„Trhy jsou trochu nervózní kvůli obavám z dopadu zmírněného nákupu dluhopisů Fedem na příliv kapitálu,“ řekl Anindya Banerjee, měnový analytik Kotak Securities Ltd v Bombaji. „Slabost rupie je tažena především ekonomickými daty v USA a rozhodnutím Fedu o dalším snížení nákupu dluhopisů.“

Rupie kleslo o 0,3 procenta na 60,26 za dolar, největší jednodenní pokles od 10. července.

Newsletter