Razance zvýšení sazeb ECB nebude mít v delším horizontu vliv na slabé euro

Klíčové body

  • ECB bude pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.
  • Krátkodobě se pár EURUSD může vrátit nad paritu, dlouhodobý trend silného dolaru ohrožen není.
  • Energetická krize bude nadále doléhat na ekonomiku eurozóny, včetně společné evropské měny.
Zdroj: Depositphotos

Dnes se všechna pozornost bude ubírat směrem k zasedání ECB. Dočkáme se zvýšení o 50, nebo 75 bazických bodů? Na tom se nemohou shodnout analytici ani finanční trhy. Překvapení jedním či druhým směrem tak pravděpodobně přinese zvýšenou volatilitu hlavního měnového páru. Doprovodný komentář a aktualizovaná prognóza budou pro budoucí vývoj eura neméně důležité.

Euro se od začátku týdne nepodívalo nad hranici parity a v úterý vytvořilo nové minimum na úrovni 0,9864 EURUSD. Vůči dolaru se pohybuje v klesajícím trendovém kanálu prakticky od začátku roku a dnešní zasedání ECB by na tom nemělo nic změnit. Z denního grafu je zřejmé, že se pár momentálně nachází zhruba uprostřed tohoto kanálu a prostoru pro další posun na nižší hodnoty má dostatek.

Pokud by se ECB přiklonila k dalšímu zvýšení o 50 bazických bodů, bude euro hledat podporu jen velmi složitě. Případný nepřesvědčivý tón guvernérky Lagardové na tiskové konferenci by mohl euro poslat ve směru 0,9800 EURUSD. Pokud by došlo i na zmínění možného spuštění programu TPI proti fragmentaci dluhopisového trhu, mohlo by se euro propadnout i pod tuto úroveň. Ve prospěch posunu zpět k paritě bude třeba 75bodové zvýšení společně s jestřábím komentářem, který by naznačil další výrazné zvýšení i na příštím zasedání.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Na následujícím grafu od ING Bank můžeme sledovat zajímavý rozkol mezi vývojem krátkodobého úrokového diferenciálu a spotovým kurzem eura vůči dolaru. Úrokový diferenciál mezi eurozónou a USA počítán z dvouletých swapů se v posledních dnech posunul na březnové úrovně okolo -170 bazických bodů. Vzhledem k tomu, že jsme se ještě zhruba před měsícem pohybovali na úrovni -220 bodů a aktuální nárůst eurových tržních sazeb euro nijak nereflektovalo, je otázkou, zda bude mít samotné dnešní rozhodnutí o sazbách na kurz velký vliv. Více pozornosti budeme klást na komentář prezidentky Lagardové a aktualizovanou prognózu.

Zdroj: ING, Refinitiv
Zdroj: ING, Refinitiv

V případě zlepšení situace ohledně energetické krize v Evropě bychom na horizontu jednoho měsíce nevylučovali i posílení eura spojeného s výběrem zisků a zlepšením nálady na trzích, která momentálně rizikovým aktivům nenahrává. Posun zpět nad paritu tedy rozhodně nevylučujeme, zároveň ale neočekáváme obrat trendu a oslabování dolaru. Ten by měl dle našeho názoru zůstat podpořen úrokovým diferenciálem a rozdílnou závažností problémů ekonomik eurozóny a USA.

Včera euro mírně podpořil lepší než očekávaný výsledek třetího odhadu HDP eurozóny za druhý kvartál letošního roku. Jedná se však již o historii. Hlavním faktorem pro vývoj kurzu eura vůči dolaru bude samozřejmě ekonomická a energetická situace v budoucích měsících a hlavně v lednu, kdy budou evropské firmy čelit nezajištěným cenám energií na rok 2023. Vedle ECB budeme dnes sledovat i projev guvernéra Fedu Jeroma Powella.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0008 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 109,65 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9885 do 1,0090 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,59 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,56 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,44 do 24,75 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter