RB: ČNB ochlazuje očekávání, hra začíná

Česká národní banka ukončí intervenční režim pravděpodobně na přelomu dubna a května. Poté můžeme čekat „vyhlazené“ posílení koruny, která se postupně bude vracet k úrovni, kde byla před intervenčním režimem, tedy na 25,70 CZK/EUR.

ČNB chladí očekávání

„My se domníváme, že k ukončení intervenčního režimu dojde spíše dříve, než později,“ uvedl dnes investiční ředitel Raiffeisenbank Michal Ondruška s tím, že „exit“ ČNB z kurzového závazku očekává na přelom dubna a května. ČNB v poslední době opakovaně avizovala, že konec intervencí vidí na polovinu roku.

„Já si myslím, že cílem ČNB je chladit to očekávání, a já kdybych byl na jejich místě, tak bych to dělal úplně stejně,“ řekl serveru Roklen24 generální ředitel Raiffeisen investiční společnost Jaromír Sladkovský. Nejhorší, co by se podle něj mohlo stát, je, že všichni budou čekat, že to bude například 5. dubna, protože „v té chvíli se vyrojí plno spekulantů a samotný krok bude mnohem komplikovanější pro investory i pro nás všechny,“ podotkl s tím, že podle jeho názoru bankovní rada „velmi rozumně chladí tato očekávání a velmi rozumně“ říká, že pokud dlouhodobě podstřelovala svůj inflační cíl, tak ho klidně ještě chviličku bude přestřelovat, a s ukončením režimu nemusí spěchat.

Jak ČNB bojovala se spekulanty? V lednu rekord 391 miliard korun

„Svým způsobem, tak jak se hraje o důvěryhodnost ČNB z hlediska toho, že když řekli, že neuvolní kurz [koruny] do konce března, tak si myslím, že už částečně i začíná hra, že to neudělají hned, protože nejsou pod tlakem trhu to hned udělat,“ řekl Sladkovský. Dodal navíc, že to, že se očekávání ohledně dalšího vývoje koruny zklidňují a na rozdíl od konce loňského roku se nějaké zásadní posílení neočekává, bankovní radě „zásadně dává prostor k volbě data, kdy to udělat.“

Korunu čeká „vyhlazené“ posílení

A jak se bude po ukončení intervenčního režimu vyvíjet kurz koruny? „Koruna posílí, ale ne o tolik, jak se původně očekávalo. Domníváme se, že ten pohyb může být v řádu jednotek procent, dvě tři procenta k úrovni 26,50 Kč,“ uvedl Ondruška. Proti silnějšímu posílení budou podle něj působit jednak prodeje korunových dluhopisů držené zahraničními investory, takže bude na trhu větší převis nabídky korun, který bude působit proti posilování české koruny. Možná významnějším faktorem však podle něj bude to, že se ČNB bude snažit tlumit zvýšenou volatilitu. „Myslíme si, že bankovní rada v tuto chvíli není jednotná ve svých názorech,“ uvedl Ondruška. „Obecně si myslíme, že nedopustí, aby koruna posílila například podle švýcarského scénáře na nějakých dvacet třicet procent během několika málo okamžiků. Takže myslíme si, že to bude spíše vyhlazené posílení.“

Konec intervencí ČNB do 4. dubna? Vsaďte se!

Variantu oslabení koruny Raiffeisenbank neočekává. „V zahraničí drží nejvíce české dluhopisy se splatností do dvou let,“ řekl Ondruška s tím, že se domnívá, že když dojde k ukončení intervenčního režimu, nebudou investoři tyto dluhopisy okamžitě prodávat, ale budou držet do splatnosti. Poté je budou postupně směňovat za eura. „Takže v tom prvním momentě tam nebude tak velký přetlak české koruny, aby koruna oslabovala,“ zhodnotil Ondruška.

Posílení české koruny bude podle Raiffeisenbank rozloženo do delšího časového období a koruna bude směřovat k úrovni, kterou jsme viděli před intervenčním režimem, kdy byla kolem 25,70 Kč. „To byl v podstatě poslední kurz, který byl stanovený trhem. Ono je to tak trošku věštění z křišťálové koule, ale snažíme se v tom vidět ten tržní pohled, a poslední nastavení trhem bylo před intervencí. Takže tam si myslíme, že bude koruna směřovat.“

Rusnok: Konec intervencí ČNB? Může se stát cokoliv

Zajistit či nezajistit, to je, oč tu běží…

Investorům, kteří mají část svých investic v eurech a neočekávají, že budou eura v budoucnu potřebovat na nějaké plánované výdaje, doporučuje Sladkovský zamyslet se nad tím, zda by neměli své investice realizovat a přesunout se do českých investic. „Nejjednodušší způsob zajištění je nebýt v euru, ale být v české koruně,“ podotkl Ondruška. Druhým způsobem je podle něj použití nástrojů pro měnové zajištění, jako jsou měnové forwardy.

Měnové zajištění podle Ondrušky v tuto chvíli zdražuje, zajištění EURCZK stojí v tuto chvíli na půl roku přibližně 0,6 procenta, na rok tedy zhruba 1,2 %. Podstatně dražší je dnes zajištění na dolaru, které na rok stojí přes 3 %. Je tedy proto ke zvážení, zda se při pohledu na výnosnost dané investice a další faktory zajištění proti posílení koruny v konkrétním případě vyplatí.

Úrokové sazby opět ve hře?

S koncem měnových intervencí se podle Raiffeisenbank může vrátit do hry také otázka nastavení úrokových sazeb. „Nemyslíme si, že ČNB v tuto chvíli přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb, naopak je stále ve hře možné snížení úrokových sazeb, a to v kontextu ukončení intervenčního režimu,“ uvedl Ondruška s tím, že by ČNB tento nástroj mohla použít v případě výrazného posílení koruny. V tuto chvíli o něm ČNB sice zřejmě neuvažuje, takže sazby minimálně do ukončení intervenčního režimu zůstanou tam, kde jsou, ale „jak skončí intervenční režim, tak se ekonomika přehodí na výhybku vyšší inflace, a podle toho se budou chovat i úrokové sazby,“ dodal.

Newsletter