Euru se podařilo umazat část dnešních ztrát. Kurz se drží pod 1,0850 EURUSD. Koruna po krátkém oslabení nad 25,45 za euro, smazala ztráty pod 25,40 za euro.

RB k intervencím ČNB: Po exitu se může stát cokoliv

Před rozhodnutím o kurzovém závazku si Češi eura kupovali za 25,80 Kč. Dokud kurzový závazek trvá, žádný občan ani firma si nemohou koupit euro za méně než 27 korun. Co konec intervencí České národní banky přinese naznačila analýza Raiffeisenbank. Její analytici očekávají spíše posílení české koruny, protože české ekonomice se daří, vrátila se ke konvergenci vůči eurozóně, inflace roste a česká koruna by tedy měla ve střednědobém horizontu posilovat, nikoliv oslabovat.

„Po opuštění kurzového závazku se může stát cokoliv. Ještě pár měsíců nazpátek převládalo očekávání, že koruna bude jednoznačně posilovat. S tím, jak se toto očekávání přetavilo v peněžní spekulace, pozice spekulující na posílení české koruny výrazně narostly. Proto Česká národní banka intervenovala na devizovém trhu a v podstatě trh deformovala a saturovala poptávku po koruně,“ uvedl hlavní investiční stratég Raiffeisenbank Michal Brožka.

Je velmi těžké říci, co tito spekulanti budou se svými investicemi dělat, v jakém krátkém časovém horizontu budou své pozice uzavírat. Pokud by je uzavírali rychle, to znamená, že by korunu zase velmi rychle prodávali, tak by koruna mohla na devizovém trhu paradoxně opět oslabovat. A v této hře je skutečně důležité jednak vědět, jak se budou spekulanti chovat a z druhé strany znát, jak se bude chovat Česká národní banka,“ říká Michal Brožka, hlavní investiční stratég Raiffeisenbank.

„Kurz koruny se proto po ukončení kurzového závazku bude pohybovat oběma směry,“ míní hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská.

RB: Letos vsaďte na riziková aktiva, korekci využijme k nákupům

Pokud koruna posílí, budou se postupně ceny snižovat v té míře, jaké bude posílení české koruny. Mnoho zboží si proto Češi koupí levněji, a to i takové, které je vyráběno v Česku, protože řada komponent zase přichází ze zahraničí. V případě cen dovolené či ceny pohonných hmot bude dopad o něco pomalejší a slabší, protože většinu ceny u čerpacích stanic netvoří hodnota pohonné hmoty, ale daňová složka.

RB: ČNB ochlazuje očekávání, hra začíná

Z českého průmyslu se během intervencí ozývala řada souhlasných hlasů – díky slabé měně neměly podniky problém se ziskovostí. Po několika letech se však utáhl trh práce a ty samé podniky, které vítaly slabou českou měnu, mají v současnosti problém najít zaměstnance. Nyní tedy panují mzdové inflační tlaky, nedostatek zaměstnanců a pořád máme slabou měnu. To je rovněž signál toho, že už by možná bylo načase kurzový závazek opustit, upozornili analytici Raiffeisenbank.

Newsletter