Americké výnosy po včerejším poklesu rostou. Dolar zpevnil pod 1,0800 za euro díky silnějšímu poklesu evropských tržních sazeb. Koruna se obchoduje pod 24,35 za euro.

RBC: Pět důvodů, proč je Apple na „buy“

Nový iPhone 7 na analytiky a spotřebitele zrovna zapůsobit nemusel, existuje však spousta důvodů, proč byste měli být stále z akcií firmy s nakousnutým jablkem ve znaku nadšeni, poznamenává RBC Capital Markets. „Věříme, že současná cena akcií společnosti Apple vytváří investorům atraktivní vstupní bod, aby měli prospěch z jeho schopnosti rentability z výnosů a růstu zisku na akcii ve fiskálním roce 2017,“ poznamenávají analytici v poznámce.

RBC drží cílovou cenu akcie 117 dolarů a naznačují 8,3procentní potenciální rally od úterní zavírací ceny 107,95 dolaru. V nejlepším případě by Apple mohl nárůst dokonce na 150 dolarů, poznamená RBC. „Z hlediska produktů jsme přesvědčeni, že firma může i nadále získat v obou oblastech – jak tabletů, tak smartphonů,“ uvedli analytici. „Podle našeho názoru je oblast smartphonů v současné době závodem dvou koní, kde bude Apple jedním z vítězů v pokračujícím souboji o podíl na trhu.“

Proč je Apple na „buy“?

Strasti Samsungu

Konkurent Samsung nedávno čelil problémům vadných baterií u 2,5 milionů kusů jeho velkoplošného Galaxy Note 7. Prodejní očekávání pro iPhone 7 byla relativně utlumená. Díky problémům Samsungu zde však existuje pro Apple potenciál překvapit směrem nahoru.

Vyšší prodejní ceny

IPhone 7+ se vůbec poprvé skutečně odlišuje od „základního“ telefonu, než jen tím, že má větší obrazovku a lepší rozlišení, poznamenávají analytici. Jednotlivé verze se cenově liší o 120 dolarů. Historicky se „spread“ pohyboval okolo 100 dolarů, takže silné prodeje 7+ by mohly zvednout průměrné prodejní ceny iPhonů.

Atraktivní ocenění

Akcie Apple v současné době obchodují přibližně s 25procentní slevou k indexu S & P 500, což je blízko historickému dnu. S hotovostí více než 200 miliard dolarů a společně s potenciálem iPhone 7 si jsou analytici RBC jistí, že akcie porostou.

Volatilita

Dalším argumentem toho, že je Apple na „buy“, je historie akcie, která si vždy vedla dobře v době vysoké volatility. Index „strachu“ – VIX vyskočil tento týden kvůli celkovému propadu akcií na nejvyšší úroveň od hlasování Velké Británii o odchodu z EU. Apple nicméně stoupal jako jeden z mála z indexu Nasdaq.

Prosincový boom

Tržby v prosinci by mohly být vyšší, než v současné době předpovídá Wall Street, v kontextu toho, jak letos vychází vánoční nákupní sezóna. To by mohlo zvýšit prodej iPhonů až o 79 milionů kusů za čtvrtletí, což je až o 6 procent více ve srovnání s loňským rokem.

Newsletter