Evropské výnosy dále rostou, americké korigují včerejší růst. Dolar zůstává nad 1,0700 za euro. Koruna se po včerejším oslabení drží nad 25,20 za euro.

RBS: Začala nákaza středu a východu Evropy od ruského rublu

Vývoj úvěrových swapů, úrokových měr, akcií a kurzů měn dokazuje, že začala nákaza měn střední a východní Evropy situací v Rusku a na ruském rublu. Ve zprávě investorům to uvedli měnoví stratégové RBS. 

TIP: Sledujte vývoj kurzu rublu real-time

RBS za náchylné ruskému vývoji označuje zejména Polsko a Maďarsko. Z konkrétních strategií RBS doporučuje long pozici na USD/HUF a naopak short pozici na v amerických dolarech denominovaném maďarském vládním dluhu splatnosti březen 2024.

„Jsme na počátku velkých změn v regionu. Ta se může rozvinout do výrazné korekce napříč mnoha třídami aktiv s dopady na vynucenou změnu měnové politiky,“ uvedla RBS.

Ruský rubl dnes v úvodu dne posílil po prudkém zvýšení sazeb ruskou centrální bankou. Pak ale nastoupil jeho ještě dramatičtější pád, než tomu bylo včera. Doposud se rubl posunul z blízkosti kurzu 60 k USD až k 79 RUBUSD. Od počátku roku rubl k americkému dolaru oslabil o 140 %! 

Ruský rubl: Letos +131 %. Nádech díky CB, pak 66, 70, 75…

Dramatický vývoj na ruském rublu míchá kartami na dalších měnových párech. Turecká lira dosáhla nového dna 2,40 k americkému dolaru. Švédská a norská koruna se dostaly na paritu poprvé od roku 2000. 

Do dění na měnách promlouvá další propad cen ropy. Brent klesl pod 60 USD/b, americká lehká ropa WTI pod 55 USD/b.

Newsletter