Reálná hodnota koruny je 25,50 EURCZK, ukázala analýza ING

Reálná hodnota české měny je 25,50 EURCZK a koruna je tak nyní uměle slabší o pět procent, vyplývá to z modelu Behavioural Equilibrium Exchange Rate (BEER), který vypracovala ING. Podle ní bude koruna k této úrovni směřovat po ukončení kurzového závazku.

Česká národní banka koncem září uvedla, že intervence neukončí dříve než ve 2. čtvrtletí roku 2017. Konec této „hry“ je tak podle ING jasný, otázkou zůstává jen zvolená cesta.

Rychlost přechodu k reálné hodnotě kurzu po ukončení devizových intervencí bude záviset na objemu krátkých spekulativních pozic na eurokoruně. Čím delší pozice budou, tím menší bude prostor pro prudký a okamžitý pokles eurokoruny. Ke kurzu 25,50 EURCZK se koruna po konci intervencí dle analýzy přiblíží dříve či později.

Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

Ačkoli úroveň forwardových bodů na eurokoruně klesly, ING očekává, že se před koncem kurzového závazku dál sníží. Zajišťování pozic tak bude dražší.

Ze záznamu jednání bankovní rady ČNB z konce září vyplývá, že kurzový závazek neukončí dříve než ve druhém čtvrtletí 2017. ČNB tak posunula termín o jedno čtvrtletí. Podle záznamu v bankovní radě „převažoval názor, že posunutí tohoto závazku o jedno čtvrtletí dopředu je nyní na místě“.

Newsletter