Reálné mzdy Čechů klesají a koruna oslabuje

Koruna včera oslabovala čtvrtý den v řadě a nachází se na nejslabších úrovních od 21. července. Z posledních deseti obchodních dnů dokonce oslabila v devíti případech. Domácí měna tak klopýtá již od 21. srpna, kdy se dostala na nejsilnější hodnoty od příchodu koronakrize. Tehdy se posunula až na úroveň 26,01 EURCZK, odkud do dnes odepsala 39 haléřů.

Jistá korekce po odmítnutí „šestadvacítky“ se dala očekávat vzhledem k tomu, co indikovala technická analýza. Důležitá oblast supportů poblíž hranice 26,00 korun za euro zafungovala bez jakéhokoliv odporu, když koruna ztrácela sílu a oscilátor RSI na denním grafu začal vytvářet divergenci stejně, jako tomu bylo v rámci indikátoru MACD. Index relativní síly se zároveň po několika měsících dostal nad 50bodovou hranici, pod kterou se nacházel tři měsíce.

Aktuálně dalšímu oslabování koruny brání rezistenční oblast mezi 26,39 a 26,40 EURCZK. Úroveň 26,39 EURCZK je hranice, která tvoří přesně polovinu korunových ztrát spojených s příchodem koronavirové volatility. Tato oblast zároveň nepustila korunu k dalšímu oslabování po prudkých pohybech směrem ke slabším hodnotám na začátku srpna. Eurokoruna se zároveň posunula nad 50denní klouzavý průměr, který by neměl být nijak důležitý, co se týče zastavení korunových ztrát, nicméně funguje jako dobrá upomínka, že si domácí měna na své dlouhodobé cestě k silnějším úrovním bude vybírat jisté pauzy.

Od úterý je zároveň koruna stejně jako celý region tažena dolů oslabujícím eurem, které vůči dolaru za poslední tři dny odepsalo 1,5 %. Ač se během včerejšího dne cenový vývoj na hlavním měnovém páru stabilizoval, koruně nepomohla zpráva o propadu reálných mezd za druhé čtvrtletí o 2,5 %, když trh čekal o čtyři desetiny procentního bodu lepší výsledek.

Průměrná měsíční mzda v České republice je tak 34 271 korun a mediánová mzda 29 123. Průměrná hrubá měsíční nominální mzda sice o půl procenta rostla, nicméně po očištění mezd o inflaci, která v tomto období činila 3,1 %, došlo k poklesu reálných mezd. V peněžence nám reálně zbylo méně i v prvním čtvrtletí, kdy reálné mzdy klesly o 0,7 %. Svědky posledního růstu jsme byli v posledním kvartálu loňského roku, kdy reálné mzdy rostly o 3,6 %. Srpnová nezaměstnanost se u nás stejně jako v červenci držela na velmi nízké úrovni 3,8 %.

Včera byly zveřejněny také PMI indikátory ze sektoru služeb, které v rámci eurozóny dopadly nad očekávání. Po dobrém úterním výsledku z výrobního sektoru se tak hodnota kompozitního PMI dostala na 51,9 bodu, značících optimismus napříč podnikatelskou základnou.

Dnes nás po měsíci čekají data z amerického trhu práce. Přírůstek nových pracovních míst mimo sektor zemědělství analytici již čtyři měsíce v řadě podstřelují, a tak bude zajímavé sledovat, jestli dnešní odhad přírůstku o 1,4 milionu míst bude znovu moc pesimistický. Dle našeho názoru by vzhledem ke středečnímu ADP reportu, který nepřinesl ani polovinu očekávaného přírůstku zaměstnaných, mohlo dojít k opačnému scénáři, tedy k horšímu výsledku, než značí tržní konsenzus, což by v závěru týdne dolaru moc nepomohlo.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1841 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1747 do 1,1859 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,41 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,30 až 26,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,15 až 22,48 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokoupravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter