Recese je tu. Ne ta, kterou čekáte

Tak a je to tu. Právě vstupujeme do recese. Nejde však o recesi, kterou pravděpodobně čekáte. Jde o recesi firemních zisků amerických společností.

Tento výhled potvrzuje datová společnost FactSet. Její odhady hovoří o 5,1% poklesu zisků za třetí čtvrtletí tohoto roku, což je druhé záporné číslo v řadě. Spojené státy se taky dostávají do situace, která připomíná krizový rok 2009.

Recesi obou dvou posledních čtvrtletí „vedou“ především firmy energetického průmyslu, které se dlouhodobě potýkají s problémem v podobě intenzivního poklesu cen ropy. Svou „troškou“ k horším výsledkům přispěl i silný dolar. Společně tyto dva fundamenty přispěly situaci, kterou někteří analytici nazývají recesí zisků i tržeb.

Horší výhled aktuální výsledkové sezóny potvrzuje i hlavní ekonom Deutsche Bank, Torsten Slok. Dodává však, že tato recese se netýká „širší“ ekonomiky, tudíž rozhodně nejde o recesi reálné ekonomiky, tak jak ji známe z historie.

„To, čeho jsme momentálně svědky je  recese zisků i tržeb a nikoliv ta reálná, která se týká celé ekonomiky,“ přepisuje Slokova slova server Business Insider. „Nízká cena ropy a silnější dolar poškozují tržby jen určité části korporátní Ameriky. Avšak s tím, jak odeznívá šok ze zvratu čínských akciových trhů dohromady se stabilizací ceny ropy a dolaru je očividné, že ekonomika už nevstoupí do reálné recese, a to především díky sektoru služeb, který představuje zhruba 85 % amerického hospodářství a daří se mu poměrně dobře.“

Slok si udržuje pozitivní myšlenky především proto, že k vytvoření recese je potřeba mnohem výraznější pokles u všech společností působících v zemi. To je ale věc, kterou v USA nepozorujeme. Dle Sloka je současná situace charakteristická hlavně poklesem zisků na akcii, avšak  marže mají tendenci růst (viz graf č.1). Právě to je dle ekonoma tedy důkaz toho, že se ekonomická recese nekoná.

 

Newsletter