Dolar smazal část svých zisků, obchoduje se zpět nad 1,0930 EURUSD. Koruna mírně posílila pod 25,30 korun za euro.

Recese na obzoru? Co nám říká nálada malých a středních podniků?

Zdroj: Depositphotos

Index NFIB sleduje náladu amerických malých a středních podniků. Nepatří mezi indikátory, které by měly výraznější dopad na trh, i tak jej ale sledujeme. Proč? Relativně dobře dokáže vystihnout náladu SMEs, které jsou už od doby zvyšování sazeb v roce 2022 pod tlakem. Samotný report je pak možné použít jako doplnění toho, co stojí například v Béžové knize Fedu, v níž najdeme cenné informace z debat centrální banky se samotnými podniky. Navíc platí, že americká ekonomika nejsou velké firmy. Páteří jsou právě malé a střední.

Dnes zveřejněná data za srpen ukázala pokles z 93,7 na 91,2. Jde o největší měsíční změnu za poslední dva roky u indexu optimismu. Index nejistoty, který je součástí průzkumu, se pak vyšplhal na 92, což jsou nejvyšší hodnoty od října 2020, tedy od doby, kdy stále probíhala pandemie. Zde mohou roli sehrávat i blížící se prezidentské volby.

Zdroj: NFIB

Zhoršení indexu bylo taženo několika složkami. Výrazně se zhoršila očekávání ohledně vyšších tržeb, stejně tomu je u výhledu pozitivního trendu zisků a u očekávání zlepšení ekonomického vývoje. U všech těchto položek převažuje větší podíl negativních očekávání.

Zdroj: Bloomberg

To reflektuje sentiment sektoru, který byl mnohem více zasažen vysokými úrokovými sazbami než velké firmy. Vidět je to například ze srovnání výkonu indexu Russell 2000 a S&P500, zejména v první polovině roku 2022. I tak se ale výkon indexu drží v plusu. Za letošek jde o necelých 3,4 % oproti bezmála 15 % u S&P500.

Zdroj: Google Stocks

Je tedy největší zhoršení indexu za poslední dva roky nutnou předzvěstí recese? Podle nás není, spíše jej bereme jako jeden z důkazů restriktivní měnové politiky, která nedopadá na všechny ekonomické subjekty stejně, ať už jde o firmy nebo domácnosti. Každopádně jde o vývoj, který budeme v nadcházejících měsících pečlivě sledovat.

SMEs uvítají snížení sazeb Fedu, v nejlepším případě doprovázené rozvolněním uvěrových podmínek v bankovním sektoru, který je hlavním zdrojem financování malých a středních podniků. Nečekejme však, že za současných ekonomických podmínek dojde k rychlému snižování sazeb. Trh aktuálně očekává, že letos a během příštího roku úroky klesnou o téměř 250 bodů. Taková predikce hraničí s recesí. Pokud nebude vyplněna a postup Fedu bude mnohem opatrnější, prostor pro přecenění výhledu sazeb směrem vzhůru existuje.

Zdroj: TradingView

Pro malé a střední podniky bude nejcennější to, pokud sazby klesnou, klidně pomaleji, a udrží si spotřebitelskou poptávku. Její výrazné oslabení, které by bylo nutné řešit citelným poklesem marží, by bylo předzvěstí úprav, například v podobně snižování nákladů ve formě propouštění…

Zdroj: Bloomberg, Reuters, NFIB, Google Stocks, Trading View

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter