Recese se blíží, varuje analytička Bank of America

Na trhu panuje trend mrazivé atmosféry, který by mohl způsobit katastrofu ve Vašem portfoliu. Nejvíce znepokojující je fakt, že při současných úrovních trhu se tato hrozba nebere v úvahu, varovala v pořadu televize CNBC Fast Money analytička Bank of America-Merrill Lynch Savita Subramanianová.

„Podívali jsme se na všechny ukazatele, které se v předpovídání recesí velmi dobře osvědčily, a zjistili jsme, že pokud budou sledovat současné trendy, na kterých nyní jsou, zasáhne nás recese někdy ve druhé polovině příštího roku,“ dodala Subramanianová.

Index S&P 500 je nyní 1,8 procenta od svého intradenního maxima 2193,81 bodu, na které vystoupil 15. srpna. Podle Subramanianové bude na konci letošního roku na úrovni 2000 bodů, tedy o sedm procent níže, než je dnes.

A pokud má analytička pravdu, bude to v příštím roce ještě horší. „Co mě děsí je křehkost trhu. Pamatujete si, co se stalo letos v lednu? Dostali jsme několik špatných zpráv a z ničeho nic jsme byli na úrovni 1800 bodů,“ připomněla analytička. Podle ní to vypovídá o reakční funkci trhu. Někoho by v této situaci mohly svrbět prsty, které by mohly být spouštěčem. Je zde totiž celkem dost agresivních obchodů, které mohou rozvířit celkem samolibé prostředí.

Navzdory tomu Subramanianová uznala, že aktuálně je mnohem vyšší riziko než výnos. Z jednotlivých sektorů jsou na tom nejlépe sektory zdravotní péče a technologie. Na relativní bázi jsou docela levné, dodala.

Sektor zdravotní péče dostal na frak kvůli riziku, že Hillary Clintonová vyhraje prezidentské volby, panují tak obavy, že cyklus oblasti fúzí a akvizic skončí. Někteří analytici vnímají bývalou první dámu jako riziko pro sektor, hlavně kvůli jejímu postoji k farmaceutickým společnostem a zdravotnictví.

 

Newsletter