Dolar zpevnil pro 1,0850 za euro. Evropské výnosy rostu, americké klesají. Koruna se obchoduje v pásmu 25,30-25,35 za euro.

Recese v USA není na obzoru. Vypuknutí by bylo nečekané

Zkrácený týden před Velikonocemi je na devizových trzích chudší na „tvrdá data“. Stín brexitu se díky odložení pomalu rozplývá. Do možné hry s kurzy měn tak vstupují různé komentáře. Třeba ministr financí Spojených států Steve Mnuchin včera prohlásil, že nevidí žádné náznaky možné recese v roce 2020. Zpomalení globální ekonomiky má podle něj na USA jen mírný dopad. Obchodní jednání s Čínou vykazují posun.

Také šéf chicagského Fedu Charles Evans včera uvedl, že vypuknutí recese americké ekonomiky by bylo nečekané. „Se současným  nastavením americké měnové politiky jsem spokojen. Sazby by mohly zůstat beze změny až do podzimu 2020,“ dodal. 

Inflační očekávání nejsou podle Evanse dostatečně silná. Inflace je mírně slabší, než by si představoval. „Americké ekonomice se jinak daří. Poslední data naznačují mírné zlepšení ekonomické kondice,“ poznamenal.

Z makrodat se dnes dozvíme především vývoj indexu ZEW, který reflektuje hodnocení německé ekonomiky ze strany finančních trhů. Index důvěry ZEW se podle průzkumu institutu v březnu zvýšil na minus 3,6 bodu z únorových minus 13,4 bodu. Trh v dubnu čeká zvýšení na 0,5 bodu. 

Ve Spojených státech dnes bude zveřejněna průmyslová produkce za březen, míra využití kapacit a NAHB index trhu bydlení. Trh čeká hlavně na čísla o stavu zpracovatelského průmyslu v Evropě, jež budou zveřejněna až ve čtvrtek. 

Dolar se dnes ráno krátce podíval pod úroveň 1,1300 EURCZK. Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1304 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,95 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1282 do 1,1346 EURUSD.*

Obchodování s korunou se včera neslo v klidném duchu, objemy byly nízké. Česká měna si pohoršila vůči oběma hlavním světovým měnám.  Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,64 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,66 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,56 až 22,80 USDCZK.* 

Český statistický úřad dnes zveřejní index cen výrobců za březen. Čeká se meziroční zrychlení na 3,7 procenta. Meziměsíčně by index měl růst o 0,3 procenta, shodně jako v únoru. Ceny průmyslových výrobců vzrostly v únoru o 3,6 procenta po lednovém zvýšení  o 2,9 procenta. Zvýšily se zejména ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu o 7,5 procenta, z toho ceny elektřiny, přenosu, rozvodu a obchodu s elektřinou o 9,9 procenta. 

Dle predikce Roklen by měl index cen průmyslu v březnu růst meziročně o 3,6 procenta a meziměsíčně o 0,2 procenta.

 *Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter