Řecká krize prudce sráží trh akcií, euro kolísá

Víkendové vyostření řecké krize v úvodu nového týdne prudce sráží trhy. Plošně propadly asijské akciové trhy, japonský index Nikkei o bezmála 3 %, ještě výrazněji pak hongkongský HSI a pevninský Shanghai Composite, který dnešním propadem vstoupil do medvědího trhu – intradenní ztráta až 7,5 % ho srazila na dvouměsíční dno, a to navzdory snaze centrální banky PBOC stabilizovat trhy uvedením dalšího měnověpolitického stimulu. K prudkému pádu se připojily také evropské trhy, index Euro Stoxx 50, který indikoval úvodní pokles až o 7 %, aktuálně ztrácí přes 4 % a zaznamenává tak nejhlubší denní pohyb dolů od konce roku 2011. Podobně jsou na tom hlavní burzovní indexy ve Frankfurtu, Paříži, Miláně i Madridu. Německý index DAX padá o 4 % a bojuje o udržení hranice 11.000 bodů.

Řecké banky zůstanou týden uzavřeny. Co přinese referendum?

Evropská měna, kterou včera oznámení, že řecké banky i burza zůstanou v tomto týdnu uzavřeny, srazilo od 1,1200 až pod 1,1000 EURUSD, se dnes zotavuje a zpevňuje o procento, aktuálně na 1,1085 EURUSD.

Zpevňují naopak měny považované za bezpečné investice, jako je švýcarský frank a japonský jen. Vůči jenu euro oslabuje o více než dvě procenta. Vedle švýcarské a japonské měny sílí v menší míře také americký dolar, jehož index vůči koši hlavních měn vystoupil na třítýdenní maximum. Investoři se uchylují také do německých dluhopisů, jejíchž výnosy ráno klesly o 20 bazických bodů na 0,72 %.

Řecká finanční krize se zdramatizovala poté, co eurozóna o víkendu rozhodla neprodloužit záchranný program pro Řecko po 30. červnu a řecký premiér Alexis Tsipras oznámil na 5. července referendum o záchranném programu. Většina investorů na finančních trzích až do pátku vesměs předpokládala, že obě strany se nakonec dohodnou, aby mohlo Řecko dál splácet dluhy a setrvat v měnové unii. Víkendový vývoj ale podstatně zvýšil riziko takzvaného „Grexitu“, tedy odchodu Řecka z eurozóny. Toto riziko tak nyní trhy zahrnují do cen.

„Greferendum“: Padne Tsipras, nebo eurozóna

Někteří asijští analytici se obávají, že bankrot Řecka a možnost odchodu země z eurozóny by mohla narušit globální obchod a finanční trhy a oslabit ekonomický růst v Asii. Jiní ale významnější dopady řecké situace na globální trhy nepředpokládají.

„Řecký bankrot a odchod z eura bude ničivý pro Řecko, ale už ne pro nikoho jiného,“ řekl agentuře AP hlavní ekonom firmy Moody‘s Analytics Mark Zandi. „Situace kolem Řecka bude finanční trhy vychylovat z rovnováhy, bude to ale jen dočasné,“ dodal.

O více než jedno procento dnes klesaly světové ceny ropy. Zlato naopak díky svému statutu bezpečné investice posílilo o zhruba půl procenta.

Krugman: Být Řekem, řekl bych „ne“

Newsletter